Türkiye'de bireysel emeklilik sistemine giriş kararlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A studyon the factors affecting the entry decisions tothe private pension system in Turkey
  1. Tez No: 503275
  2. Yazar: HAKAN ULUÇAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSTEM KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Sigortacılık, Econometrics, Insurance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Türkiye'de“Bireysel Emeklilik Sistemi”fiilen 2003 yılında başlamıştır. Bireysel emekliliğe katkı sağlaması amacı ile 2013 yılında çıkarılan yasa ile, bireysel emeklilik sistemine dahil olan bireylerin yatırdığı tutara devlet %25 ek katkı sağlamaya başlamıştır. 2013 yılından sonra bireysel emeklilik sistemine dahil olanların sayısında olumlu artışlar olmuştur. Fakat bu şekli ile bile dünya standartlarının çok altında kalmaktadır. Bu çalışmada bireysel emeklilik sistemine giren kişilerin giriş kararlarını etkileyen faktörler araştırıldığı gibi, bireysel emeklilik sistemine dahil olmayanları veya kararsızların girmeme sebepleri de araştırılmıştır. Araştırmada, bireylerin kararlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesinde birebir görüşme yöntemi ve sosyal ağlardan yararlanılmıştır. Bireysel Emeklilik Sisteminde en fazla katılımcının olduğu iller, İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ve Bursa'dır. Araştırmada bu illerde ve farklı meslek gruplarında bireylerle görüşmeler yapılmış ve yine bu illerde sosyal ağlar aracılığı ile de veriler toplanmıştır. Araştırma sonucunda; bireysel emeklilik sistemine katılma sebebinin öncelikli olarak, gelecek için uzun süreli birikim yapma isteği olduğu görülmektedir. Bireylerin yaklaşık yarısı da emekli oluncaya kadar sistemde kalmayı düşünmekte, yine yaklaşık yarısı için sisteme girişte devlet katkı payının etkisi olduğu görülmektedir. Bireylerin geliri arttıkça, bireysel emeklilik sistemine daha çok dahil olduğu, ayrıca bireysel emeklilik sistemine dahil olan bireylerden evlilerin sistemde uzun süre kalmak istediği görülmektedir. Bu durum bizim beklentilerimizi karşılamaktadır.
Özet (Çeviri)
The“Individual Pension System”was actually started in 2003. To contribute to the individual pensions, a law was passed in the parliament in 2013 in order to present an additional contribution of 25% to the individuals who invested in the individual pension system. Following 2013, there have been positive developments in the number of those involved in the private pension system. Nonetheless, the system is far below the world standards. In this study, the factors influencing the entrance decisions of the individuals to the private pension system are analysed. Likewise, the reasons of those who have not preferred to participate in the private pension system and who have not decided yet are investigated as well. On the other hand, in the study, the factors affecting the decisions of the individuals were identified through face-to-face meetings and the social networks. Since the biggest contributors of the Individual Pension System are Istanbul, Izmir, Ankara, Antalya and Bursa, the interviews were made with individuals from different occupational groups in these cities; and data were gathered through the social networks. At the end of the research, it is identified that the reason for joining the private pension system is the desire to accumulate in long-term. Almost half of the individuals believe that they should remain in the system until they retire. It is also seen that the state contribution is very effective for the individuals. As their incomes increase, they are more involved in the individual pension system, and the married people are more willing to stay in the individual pension system for a long time. This situation corresponds to our expectations.