Service virtualization using recorded interactions
Kayıtlı etkileşimleri kullanarak servis sanallaştırma
- Tez No: 503300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALPER ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Günümüzde yazılım sistemleri geçmişe göre çok daha karmaşık bir hale gelmiştir. Birbirine bağımlı uygulamaların, birbirinden farklı teknolojilerin aynı anda kullanıldığı yazılım sistemlerinin test edilmesi bir çok farklı nedenden dolayı zordur. Bu nedenler, bağımlı bileşenlerin ulaşılamaz olması, üçüncü parti servisleri kullanmanın yüksek maliyeti ve farklı takımların takvimlerinin çakışması gibi sıralanabilir. Bu sebeplerden dolayı, bu tür yazılım sistemlerinde gerçek bileşen yerine sanal bir kopyayı kullanmak kolaylık sağlayabilmektedir. Servis sanallaştırma verilen bir bileşenin davranışlarını taklit etmeye yarayan bir tekniktir. Servisler durumsal ve durumsal olmayan olmak üzere iki sınıfa ayrılır. Bu tezde, hem durumsal hem de durumsal olmayan servislerin sanallaştırılması için yeni teknikler önerilmiştir. Bizim bilgimize göre bu çalışma durumsal servislerin sanallaştırılmasını konu alan ilk çalışmadır. Bu çalışmada bioinformatik ve makine öğrenmesi algoritmaları kullanılmıştır ve çalışmamızın geçerliliği gerçek servislerden toplanan verilerle test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today's enterprise software systems are much more complicated than the past. Increasing number of dependent applications and heterogeneous technologies makes testing of such systems challenging due to multiple reasons including unavailability of components, high cost of using services and con icting schedules of different development teams. Therefore in such software systems, it may be more convenient to use virtual components instead of the real ones. Service virtualization is a technique to mimic the behavior of a real component. Services are classi ed into two groups namely; stateful and stateless services. In this thesis, we introduce techniques for creating virtual copies of both stateful and stateless services. To the best of our knowledge, this is the rst work to create virtual services for stateful services. We employ bioinformatics and machine learning algorithms in developing our solutions. We demonstrate the validity of our approaches on data sets collected from real life services and obtain promising results.