Drug delivery platform for targeting osteosarcoma
Osteosarkom için ilaç taşıyıcı platform
- Tez No: 503314
- Danışmanlar: PROF. DR. RANA SANYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
İlaç taşıyıcı sistemler kanser ve bir çok çeşit hastalığın tedavisinde meydan okuyucu rol oynamaktadırlar. Farklı fonksiyonel grup taşıyan polimerler ilaç taşıyıcı sistemlerinde oldukça yaygın olarak kullanılırlar. Hedeflendirilmiş ilaç taşıyıcı sistemlerinin verimliliği ve geçirgenlik ve alıkonma yüksekliği (EPR) için kullanılan polimerlerin molekül ağırlıkları oldukça önemlidir. Bu tezde tersinir katılma-bölünme zincir transfer polimerizasyonundan (RAFT) faydalanarak yan zincirlerinde bisfosfonat grupları ve antikanser ajanları olan yüksek molekük ağırlıklı ve suda çözünebilir polimerler hazırlanmıştır. Bisfosfonik asitlerin hidroksiapetit ile olan yüksek afinitesi bu grupları kemik için uygun hedefleyici haline getirmiştir. Laboratuvar ortamındakı ilaç salımı, hedefleme verimi deneyleri, hedefleyici kısım ve aktif edilmiş karbonat ile bağlı olan kemoterapi ajanı bulunan son polimerik yapı üzerinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Drug delivery systems remain a challenge in the management of cancer and wide variety of diseases. Polymers containing different functional groups are widely used in the delivery of drugs. The molecular weight of the polymer is very crucial to achieve the targeted drug delivery and enhanced permeability and retention (EPR) effect. In this thesis, we utilized reversible addition-fragmentation chain transfer (RAFT) polymerization method to prepare high-molecular weight and water-soluble polymers which bear bisphosphonate groups along with anti-cancer agents on their side chains. Bisphosphonic acids have high affinity to the hydroxyapatite in the bone tissue, rendering them suitable ligands for bone targeting. The final constructs carrying chemotherapy agent linked to the polymer by activated carbonate group and targeting moiety will be evaluated in vitro for drug release and in terms of targeting efficiency.