Modeling customers' online purchasing behavior using clickstream data
Tıklama verileri kullanılarak müşterilerin online satınalma davranışının modellenmesi
- Tez No: 503323
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÖKÇE BAYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dijitalleşen dünyada, İnternetin hızla gelişmesi müşterilerin beklentilerini, tutumlarını yeniden şekillendirdi ve de alışveriş alışkanlıklarını değiştirdi. Daha kolay ürün-fiyat karşılaştırması, zahmetsiz şekilde arama ve tarama yapabilmek gibi farklı nedenlerle çevrimiçi mağazaları ziyaret etmek, geleneksel alışverişten çok daha tercih edilir hale geldi.Bu sebeple de, müşterilerin gelecek davranışlarının tahmini rekabetçi pazarda avantaj sağlamak için günden güne önem kazanmaktadır. Bu motivasyonla, bu çalışmamüşteri geçmiş hareketleri, davranışsal frekansları, mevsim, kanal ve toplam harcama gibi satınalma olasılığına etkisi olan faktörleri içeren tıklama verisiyle farklı davranış modellerinin oluşturulmasına odaklanmaktadır. Çalışmanın amacı, bir müşterinin satınalma işlemi yapıp yapmayacağının olasılığını tahmin etmek olduğundan, lojistik regresyon, rastgele orman ve boosting yöntemi gibi alternatif sınıflandırma yaklaşımları incelenmiştir.Lojistik regresyon ve boosting methodları ile kurulan modellerin tahmin performanslarının diğer methodlarla kurulan modellerinkinden daha iyi olduğu saptanmıştır.Sonuçlara göre, müşterilerin geçmiş davranışları, frekansları, mevsimsellik ve dönüşüm oranı ile ilgili faktörlerin satınalma olasılığı üzerinde etkili olduğu bulunmuştur.Ayrıca, lojistik regresyon ve boosting yöntemlerinin hesaplama zamanı kıyaslandığında, lojistik regresyonun bir modelin geliştirilmesi için daha az zaman gerektirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the digitalizing world, the rapid development of the Internet has reshaped the customers' expectations, attitudes and has also changed shopping habits.Visiting online stores for different reasons such as easier product-price comparison, effortless searching and browsing has been becoming much more preferable than the traditional shopping. For this reason, estimating the future behavior of customers is becoming importantday by day in order to take advantage of the competitive market.With this motivation, this researchfocuses on building differentbehavioralmodels using clickstream data, which contains the factors that have an impact on the purchasing probability, such as customer past transactions, behavioral frequencies, season, channel and total expenditure. Since the objective of this study is to estimate the likelihood of whether a customer makes a purchase or not, alternative classification approaches such as logistic regression, random forest and boosting are considered. It is determined that models constructed with logistic regression and boosting methods have better predictive accuracy than that of built with other methods. According to the results, customers' past behavior, its frequencies, seasonality and conversion rate related factors are found as significant on the purchasing probability. Moreover, when the computation time of logistic regression and boosting methods are benchmarked, it is investigated that logistic regression requires less time to train a model.