8-10 yaş arası yüzücülerde direnç lastiği ile yapılan omuz egzersizlerinin kulaç mesafesi ve kulaç sıklığına etkisinin incelenmesi
An analysis on the effect of shoulder workout with mini band among the swimmers between the ages 8 and 10 on stroke distance and stroke rate
  1. Tez No: 690063
  2. Yazar: SÜLEYMAN ZİLAYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURPER ÖZBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmamız, 10 haftalık direnç lastiği ile yapılan omuz egzersizlerinin 8-10 yaş arası yüzücülerde kulaç mesafesi ve kulaç sıklığına etkisinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmamıza 8 ila 10 yaş aralığında olan, 20'si çalışma grubu, 20'si kontrol grubu olmak üzere toplam 40 yüzücü gönüllü olarak katıldı. Sporcular rastgele çalışma ve kontrol gruplarına ayrıldı. Çalışma grubuna 10 hafta boyunca omuz egzersizleri uygulanmış olup, bu egzersizler rutin yüzme antrenmanlarına başlamadan önce ve sonra 15 dakika olarak haftada 2 gün yaptırıldı. Kontrol grubu ise herhangi bir ek antrenman uygulanmadan sadece haftada 2 gün rutin yüzme antrenmanlarına devam etti. Tüm yüzücülerin; boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut kütle indeksi, kulaç uzunluğu, oturma yüksekliği, kulaç mesafesi, kulaç sıklığı, omuz esnekliği, dikey sıçrama ve durarak uzun atlama testleri antrenmanların başında ve sonunda yapıldı. Toplanan veriler istatistik paket programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The study has been carried out to analyze the effect of a 10-week shoulder workout with a mini band among the swimmers between the ages 8 and 10 on stroke distance and stroke rate. A total of 40 volunteer swimmers between the ages of 8 and 10, 20 of whom consist the study group and 20 of whom the control group, participated in the study. The athletes were randomly split into study and control groups. The study group practices shoulder workouts for 10 weeks and these workouts were done before and after the routine swimming training for 15 minutes twice a week. The Control group, contrarily, kept on its routine swimming training twice a week without any additional workouts. The standing and sitting height, weight, body mass index, stroke distance, and rates, had been measured for all of the swimmers, and their shoulder mobility, vertical takeoff, and standing long jump tests had been performed before and after their training. The gathered data were analyzed using statistic software.