Bilişim sistemlerinde log yönetimi, analizi ve anomali tespiti: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı üzerine bir uygulama
Log management, analisis and anomaly detection in information systems: An application on the Ministry of Family and Social Policies
  1. Tez No: 503379
  2. Yazar: ÇİĞDEM KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER BAŞTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Son birkaç yıldan bu yana siber alanda işlenen suçların ve sistemlerdeki zafiyetlerin artması, siber suçları önleme ve tespit amaçlı çalışmalar geliştirmeyi gerektirmiştir. İnternet ve erişim iz kayıtlarının (logların) tutulması ve analiz edilmesi yoluyla tespit, önleme, hukuki vakalarda delil sunmak mümkün hale gelmiştir. Bu çalışmada Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sistemleri üzerinde örnek bir log yönetim sistemi kurma işlemi yapılmış; davranış analizi, raporlama, alarm ve korelasyon kuralları oluşturma üzerine örnek uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışma ile Bakanlığın logları izlenmiş, normal ve anormal davranış sınırları belirlenmiş, bu eşik değerleri ile bağlantılı olarak alarmlar ve raporlar oluşturularak anomali tespiti ve siber olay müdahale işlemleri yapılmıştır. Böylece kurumun sistemlerini iç ve dış saldırılara karşı korumak konusunda ilerleme kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the last few years, increase in the cyber crimes and vulnerabilities of systems, has arrised neccesities to perform studies to prevent and detect cyber crimes. It has become possible to identify, prevent and provide evidence in legal cases by keeping and analyzing logs. In this study, a sample log management system was developed and tested on the systems of the Republic of Turkey Ministry of Family and Social Policies to perform and case studies were carried out to create correlation and alarm rules, reporting and make behavior analysis​. With this study, the Ministry's logs were monitored and normal and abnormal behavior limits were determined, alarms and reports were created in connection with these threshold values, and anomaly detection and cyber incident response procedures were performed. Thus, in protecting the Ministry's systems against internal and external attacks, a progress has been attained​.