Applications of silver nanowire networks in opto-electronic devices
Gümüş nanotel ince filmlerin opto-elektronik cihazlardaki uygulamaları
- Tez No: 503378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNÜ EMRAH ÜNALAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Akıllı telefonlar, dokunmatik ekranlar ve LCD televizyonlar gibi elektronik cihazlara duyulan talep geçtiğimiz on yılda oldukça artmıştır. Bu cihazların ortak özelliği ise hepsinde şeffaf iletken elektrotların kullanılmasıdır. Ticari olarak en çok kullanılan şeffaf iletken elektrot malzemesi ise görünür ışığa karşı yüksek şeffaflığı ve düşük düzlemsel direnci sebebiyle indiyum kalay oksittir (ITO). Ancak indiyum kalay oksitin esnek altlıklara uyumsuzluluğu, pahalı olması ve kaplama yönteminin zorluğu sebebiyle alternatif şeffaf iletken malzemeler konusunda araştırmalar yapılmaktadır. Son zamanlarda, metal nanoteller benzersiz fiziksel, kimyasal ve optik özelliklerinden dolayı büyük ilgi görmüştür. Kütle gümüşün mükemmel özellikleri nedeniyle, gümüş nanoteller de büyük ilgi görmüştür. Yakın geçmişte, gümüş nanotel ince filmlerin elektrik yüklerine uygun bir yol sağlarken görünür ışığa karşı da şeffaf olduğu ispatlanmıştır. Bu tezde, öncelikle gümüş nanoteller modifiye polyol prosesi ile daha geniş ölçekte sentezlenmiştir. Daha sonra, sentezlenen gümüş nanoteller şeffaf ve iletken elektrotları üretmek için kullanılmıştır. Bunu takiben, gümüş nanotel ince filmler polimer ışık yayan diyorlarda (PLED) anot malzemesi olarak kullnılmıştır. Son olarak, gümüş nanotel ince filmlerin ortam kararlılığı ve nikel oksit / gümüş nanotel nanokompozit elektrotların üretimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The demand for electronic devices such as smart phones, touch screens and flat panel televisions has been increased over the past decade. These devices need transparent conductors and the most widely used transparent conductor as electrode in these devices is indium tin oxide (ITO) due to its high transparency and low sheet resistance. However, ITO thin films have some drawbacks. They are expensive, difficult to deposit, poorly compatible with flexible substrates. Hence, better alternatives for transparent conductors are being studied. Recently, metal nanowires have received a lot of attention due to their unique physical, chemical and optical properties. Due to excellent properties of bulk silver, silver nanowires have been widely investigated. Recently, it was proved that silver nanowire networks provide a suitable path for charge transport and transmit incident visible light. In this thesis, silver nanowires were synthesized in a larger scale via modified polyol process. Afterwards, as synthesized silver nanowires in the form of networks were used to fabricate transparent and conducting electrodes. This was followed by the use of silver nanowire network based transparent and conducting electrodes were used as anodes in organic light emitting diodes (OLEDs). Finally, ambient stability of silver nanowire networks and fabrication of NiO / Ag NWs nanocomposite electrodes were investigated.