Klinoptilolitin Cyprinus carpio'nun doku ve organlarındaki bakır birikimi üzerine etkisi
Effects of clinoptilolite on copper accumulation in tissues of Cyprinus carpio
  1. Tez No: 503380
  2. Yazar: BEDİR KABLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDİİ CİCİK, DOÇ. DR. NURAY ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
KLİNOPTİLOLİTİN CYPRINUS CARPIO 'NUN DOKU VE ORGANLARNDAKİ BAKIR BİRİKİMİ ÜZERİNE ETKİSİ Araştırmada bakır (0,5 ppm) ve klinoptilolitin (1g/ L) tek başına ve birlikte 7, 15 ve 30 gün sürelerle etkisinde Cyprinus carpio'nun karaciğer, solungaç, böbrek ve kas dokusundaki bakır derişiminin belirlenmesi amaçlanmıştır. Doku bakır derişiminin belirlenmesinde ICP-MS (İndüktif Olarak Eşleştirilmiş Plazma-Kütle Spektrofotometresi) kullanılmıştır. Deney verilerinin istatistik analizinde SPSS 16.0 paket programı kullanılmış ve verilere varyans analizi ile Student Newman Keul's testleri (SNK) uygulanmıştır. Deneyler süresince balıklarda mortalite gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF CLINOPTILOLITE ON COPPER ACCUMULATION IN TISSUES OF Cyprinus carpio The copper concentration in liver, gill, kidney and muscle tissues of C. carpio, exposed to 0.5 ppm Cu and 1g/L clinoptilolite singly and to the same concentrations of their mixture over 7, 15 and 30 days were studied. ICP-MS (Inductively Coupled Plasma Mass Spectrophotometry) was applied in determining tissue copper levels. SPSS 16.0 package program was used in the statistical analysis of the experimental data and Student Newman Keul's tests (SNK) were applied to variance analysis. No mortality was observed during the experiments.