Dünya genelindeki yükseköğretim kurumlarında verilen gastronomi öğreniminin karşılaştırılmalı analizi
The comparative analysis of gastronomic education given in higher education i̇nstitutions around the world
- Tez No: 503459
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARIIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmanın temel amacı lisans düzeyinde gastronomi eğitimi veren diğer ülkelerdeki kurumlar ile Türkiye'deki kurumların yeterliliklerine ilişkin öğretim elemanlarının görüşlerini incelemektir. Amaç doğrultusunda hazırlanan anket formu aracılığı ile veri toplama yoluna gidilmiş ve gastronomi programlarında görev yapan toplamda 300'e yakın öğretim elemanına ulaşılmış, ancak bunlardan Türkiye'den 109, diğer ülkelerden ise 22 öğretim elemanı çalışmaya katkı sağlamıştır. Anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS istatistik programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistik metotlarının (frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma) yanında, bu programlarda çalışan öğretim elemanlarının görüş farklılıklarının karşılaştırılmasında t-testi ve ki-kare analizlerine başvurulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre; Türkiye'de görev yapan öğretim elemanları gastronomi eğitimi veren kurumların mutfaklarını diğer ülkelerde görev yapan öğretim elemanlarına göre daha yeterli olduğunu düşünmektedirler. Diğer ülkelerde görev yapan öğretim elemanları, Türkiye'deki öğretim elemanlarına göre gastronomi eğitimi sırasında verilen meslek ve genel derslere daha fazla önem verilmesi gerektiği görüşündedirler. Diğer ülkelerde ve Türkiye'deki öğretim elemanları, gastronomi eğitiminin ülkelere önemli faydalar sağlayacağı görüşünde birleşmektedirler. Diğer ülkelerde ve Türkiye'de gastronomi alanında eğitim veren öğretim elemanlarının tanımlayıcı özellikleri, başta yaş ve deneyim olmak üzere istatistiksel açıdan farklılık göstermekte olup diğer ülkelerde görev yapan öğretim elemanları alanlarında daha fazla deneyime sahiptirler.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to examine the opinions of the teaching staff in Turkey.and in other countries regarding the adequacy of graduate-level gastronomy education institutions. Objectives were made to collect data through the survey sheet prepared in accordance with the purpose and a total of nearly 300 faculty members were reached ,but 109 from Turkey and22 faculty members from other countries contributed to the study. The data obtained from the questionnaires were analyzed by SPSS statistical program in computer environment. In the evaluation of the data, t-test and chi-square analyzes were used in comparison of descriptive statistical methods (frequency, percentage, mean and standard deviation) as well as the differences of the opinions of the instructors working in these programs. According to the results of the research; Turkish lecturersworking in the gastronomic education institutions believe that kitchens at their institutions are qualified enough while the instructors who work in other countries do not think as Turkish lecturers. According to the opinion of theinstructors who work in other countries, more consideration should be given to the general course requirements and vocational training given during gastronomy. Instructors both in other countries and Turkey, are united in the opinion of the gastronomic education will provide significant benefits to the country. Characteristic features including the age and the experience of instructors who work in other countries and Turkey differ statistically. Teaching staff working in gastronomy education are more experienced in their fields.