Kişisel özelliklerin karar verme sürecine etkileri: Denizli' de finans sektörü çalışanları üzerinde uygulama
Effects of personal characteristics on decision making process: An application on employees on finance sector in Denizli
- Tez No: 503550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yapılan bu çalışmanın amacı, kişisel özelliklerin karar verme süreci üzerinde bir etkisinin olup olmadığının araştırılmasıdır. Bu bağlamda Denizli' de finans sektöründe yer alan bankacı, sigortacı ve finans departmanı çalışanları üzerinde araştırma gerçekleştirilmiştir. Yapılan anketler sonucunda elde edilen veriler istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Yapılan araştırmada elde edilen sonuçlara göre; kişilerin öz-yeterlilik algıları ile yaş, cinsiyet, eğitim/kursa devam etme ve internette gezinmeleri arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Karar verme ölçeğinin özsaygı alt boyutu ile anne eğitimi, anne mesleği, baba mesleği ve tavla/okey oynama; dikkatli karar verme ile cinsiyet; kaçıngan karar verme ile unvan ve televizyon izleme; erteleyici karar verme alt boyutu ile aylık gelir seviyesi, unvan ve yönetsel sorumluluk; panik karar verme alt boyutu ile baba mesleği, cep telefonu ile ilgilenme ve doğa gezisine çıkma arasındaki ilişkiler anlamlı bulunmuştur. Düşünme stilleri ölçeğinin rasyonel düşünme stili alt boyutu ile mezun olunan bölüm, cep telefonu ile ilgilenme ve dinlenme; sezgisel düşünme stili alt boyutu ile alışveriş yapma ve dinlenme; bağımlı düşünme stili alt boyutu ile yaş, baba eğitimi, alışveriş yapma, cep telefonu ile ilgilenme ve dinlenme; kaçınma düşünme stili alt boyutu ile anne eğitimi, alışveriş yapma ve sanat faaliyetleri yürütme; anlık düşünme stili alt boyutu ile baba mesleği ve yönetsel sorumluluk arasında ilişki anlamlı tespit edilmiştir. Yapısal eşitlik modeline göre öz-yeterlilik algısının düşünme stilleri ve karar verme tarzları; düşünme stillerinin de karar verme tarzları üzerinde etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to find out whether personal characteristics have an effect on decision making process. Within this context, the study was applied on the employees working in the departments of insurance, banking and finance. The data obtained from the results of the questionnaires were analyzed using SPSS 20 statistical program.The findings show that there is a meaningful difference between the perceptions of the participants and their self-efficacy, age, gender, attending in-service training and their surfing on the internet.A meaningful relationship was found between sub-dimension of the scale and mother education level, profession of father, playing backgammon/rummikub, being careful on decision making and gender; delayed judgment sub-dimension and monthly income, title and management responsibilities; decision making in panic sub-dimension and profession of father, spending time on mobile phones and hiking.A meaningful relationship was also found between the sub-dimension of thinking styles scale and department graduated, spending time on mobile phones and resting, intuitional thinking and shopping and resting; the sub-dimension of dependent thinking style and age, father's level of education, shopping and spending time on mobile phones and resting; the sub-dimension of abdication thinking style and mother's level of education, shopping and performing art activities; spontaneous thinking styles sub-dimension and father's profession and management responsibility.According to structural equation modeling, self-efficacy perception has an effect on thinking styles, decision making; and thinking styles has also an effect on decision making styles.