Denge antrenmanlarının bocce raffa oyuncularında yaklaşma (punto) isabetlilik oranına ve denge koordinasyon üzerine etkisi (İstanbul Esenyurt İlçesi örneği)
The effect of balance training on bocca raffa players punto scores and the balance coordination (a case study of İstanbul esenyurt district)
  1. Tez No: 503552
  2. Yazar: MESUT TÜKENMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TULUHAN YUNUS EMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, denge antrenmanlarının bocce branşının raffa kategorisindeki oyuncularında yaklaşma (punto) açısına isabetlilik oranının etkisi amaçlanmıştır. Esenyurt Anadolu Lisesi'nde 5 yıllık bocce geçmişi olan 20 sporcu üzerinde, 10'ar kişilik deney ve kontrol gruplarına 8 hafta süren ilk 4 hafta statik (flamingo), son 4 hafta dinamik (yıldız) denge testi antrenman programları uygulanarak, raffa yaklaşma (punto) açısı etkisi, ön test ve son test uygulanarak veriler toplanmıştır. Sonuç olarak; statik (flamingo) testi deney grubunda sağ ayak 13.90 dan 34.00'a yükselirken, sol ayak 12.80 den 24.00'a yükselmiştir. Denge puanları % 117.22 dir. Kontrol grubunda; sağ ayak 15.40 dan 24.60'a yükselirken, sol ayak 8.10 dan 14.70' e, denge puanı ise % 67.33 olarak statik (flamingo) denge deney grubu lehine % 49.89 oranında olumlu artış sağlamıştır. Dinamik yıldız denge testi deney grubunda; ön test 83.66 dan son testte 87.36 ya yükselmiş, kontrol grubunda ise ön test 81.96 dan son testte 83.76 ya yükselmiştir. Denge puanları deney grubunda %4.42 olurken, kontrol grubunda %2.22 olarak raffa kategorisinde statik denge, dinamik denge testine göre daha yüksek ve olumlu etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the effects of equilibrium training on accuracy rate in terms of the players' approaching (punto) in the raffa category of the bocce. At the Esenyurt Anatolian High School, on the 20 athletes with 5 years of Bocce history, the first 4 weeks static (flamingo), the last 4 weeks dynamic (star) equilibrium test training programs were applied to 10 experimental and control groups for 8 weeks. Data were collected by pre-test and post-test. As a result; In the static (flamingo) test group, the right foot increased from 13.90 to 34.00, while the left foot increased from 12.80 to 24.00. Balance points are 117.22%. In the control group; the right foot increased from 15.40 to 24.60, the left foot increased from 8.10 to 14.70, and the balance score was 67.33, a positive increase of 49.89% in favor of the static (flamingo) balance test group. In the dynamic star balance test group; the preliminary test increased from 83.66 to 87.36 in the final test, while in the control group the preliminary test increased from 81.96 to 83.76 in the final test. The equilibrium scores were 4.42% in the experimental group and 2.22% in the control group, the static equilibrium in the raffa category was higher and more positive than the dynamic equilibrium test.