Otizm spektrum tanılı çocuğa sahip annelerin zihin teori bozukluklarının araştırılması
Investigation of mental theory disorders with autism spectrum diagnosed children
- Tez No: 503563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB), sosyal beceri, dil gelişimi ve davranış alanlarında yetersiz ve uygunsuz gelişim ile nitelenen nörogelişimsel bir bozukluktur. Tez çalışmamızın amacı OSB tanısı alan çocukların anneleri ile normal çocukların annelerinin zihin teori bozukluklarının karşılaştırılmasıdır. Örneklem grubuna Gebze'de ilçesinde ikamet eden 60 anne dahil edilmiştir. Araştırmada Otizm Spektrum Bozukluğu Ölçeği, Faux Pas Testi ve Göz Testi uygulanmıştır. Yapılan istatistik analizleri neticesinde; annelerin yaş, gelir durumu, eğitim durumu ve sahip olunan çocuk sayıları anlamında farklılaşmadıkları tesbit edilmiştir. Otizmli çocuğa sahip annelerin Faux Pas puanlarına bakıldığında otizmli çocuğa sahip olamayanlara göre anlamlı olarak daha düşük puan aldıkları görüldü. Son olarak yapılan göz testinde ise otizmli çocuğa sahip olmayan annelerin göz testini doğru olarak yanıtlama yüzdelerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre otizmde zihin teorisinin genetik geçişli olabileceği söylenebilir. Ayrıca otizmli çocuk annelerinde zihin teorisi bozuklukları çeşitli problemlere sebep olup çocukla iletişimi daha da bozuyor olabilir. Bu sonucu destekleyen diğer çalışmalar da bulunmaktadır (McAlister & Peterson, 2007).
Özet (Çeviri)
Autism Spectrum Disorder (OSB) is a neurodevelopmental disorder characterized by inadequate and inappropriate development in social skills, language development and behavioral areas. The aim of our thesis study is to compare the mental theoretical disorders of the mothers of the children with the diagnosed OSB and the mothers of the normal children. In the sampling group, 60 mothers who reside in the province of Gebze were included. Autism Spectrum Disorder Scale, Faux Pass Test and Eye Test were applied in the study. As a result of statistical analysis; it has been determined that the mothers do not differ in terms of age, income status, educational status and number of children in possession. Mothers with autistic children were found to have significantly lower scores of Faux Pas scores than those who did not have autistic children. Finally, in the eye test, it was determined that the percentage of correctly responding mothers who did not have an autistic child was higher in the eye test. According to these results, it can be said that mind theory in autism may be genetic transition. In addition, mental retardation disorders in autistic child mothers can cause various problems and further impair communication with children. There are other studies supporting this result (McAlister & Peterson, 2007).