Meme ve akciğer kanserli hastalarda platelet / lenfosit oranı ve nötrofil / lenfosit oranı'nın hastalıksız sağkalım ve genel sağkalım üzerine etkisi
Neutrophil / lymphocyte ratio (nlr) and platelet / lymphocyte ratio ( PLR) of effect on prognosis in patients with the breast and lung cancer
  1. Tez No: 503564
  2. Yazar: NURCAN İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYYAZ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Meme ve Akciğer Kanserli Hastalarda Platelet / Lenfosit Oranı ve Nötrofil / Lenfosit Oranı'nın Hastalıksız Sağkalım ve Genel Sağkalım Üzerine Etkisi Giriş ve Amaç: İnflamasyon tümör progresyonunun önemli komponentidir. Nötrofil/Lenfosit oranı (NLR) ve Platelet/Lenfosit oranı (PLR) inflamasyonu yansıtmaktadır. Kanser hastalarında prognoz ile ilişkili olabileceğini gösteren çalışmalar vardır. Bu çalışmada amaç operasyon öncesi NLR ve PLR'nin meme ve akciğer kanserli hastalarda hastalıksız ve genel sağkalım üzerine olan etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Cerrahi tedavi uygulanan ve cerrahi tedavi sonrası takip edilen 105 meme kanserli ve 68 akciğer kanserli hasta çalışmaya alındı. Hastaların operasyon öncesi kan tetkikleri retrospektif olarak değerlendirildi. NLR ve PLR hesaplandı. Bu oranların medyan değerleri belirlendi. Medyan değerin üzerinde ve altında olan hastaların hastalıksız ve genel sağkalım analizleri için Kaplan-Meier yöntemi kullanıldı. Bulgular: NLR yüksek olan meme kanserli hastalarda hastalıksız sağkalım (62.8 aya karşılık 73.3 ay) ve genel sağkalım (75.4 aya karşılık 81.2 ay) daha kısaydı. PLR yüksek olan meme kanserli hastalarda hastalıksız sağkalım (66.5 aya karşılık 70.9 ay) daha kısaydı ancak genel sağkalım (79.5 aya karşılık 78.7 ay) daha uzundu. İki grup arasındaki fark istatistiksel açıdan anlamlı değildi. NLR oranı yüksek olan akciğer kanserli hastalarda hastalıksız sağkalım (47,3 aya karşılık 50,8 ay) daha kısaydı ancak genel sağkalım (82,3 aya karşılık 78,2 ay) daha uzundu. PLR yüksek olan akciğer kanserli hastalarda hastalıksız sağkalım (42.8 aya karşılık 55.4 ay) daha kısa ve genel sağkalım (84.5 aya karşılık 76.7 ay) daha uzundu. İki grup arasındaki fark istatistiksel açıdan anlamlı değildi. Sonuç: Meme ve akciğer kanserli hastalarda yüksek NLR ve PLR'nin hastalıksız ve genel sağkalım üzerine etkisi istatistiksel açıdan anlamlı bulunmamıştır. Tedavi öncesi NLR ve PLR değerlerinin prognostik değeri net olarak kanıtlanmamış olup, daha fazla hasta sayısının olduğu kapsamlı, çok merkezli prospektif çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Neutrophil / Lymphocyte Ratio (NLR) and Platelet / Lymphocyte Ratio ( PLR) of Effect on Prognosis in Patients with the Breast and Lung Cancer Introduction and Objective: Inflammation is an important component of tumor progression. Neutrophil to Lymphocyte ratio (NLR) and Platelet to Lymphocyte ratio (PLR) reflect inflammation and there are studies showing that it may be associated with prognosis in cancer patients. The object of this study is to investigate the effect of the preoperative NLR and PLR on disease-free and overall survival in patients with breast and lung cancer. Materials and Methods: 105 patients with breast cancer and 68 patients with lung cancer who were treated surgically and followed up after surgery were included in the study. Preoperative blood tests of the patients were evaluated retrospectively. NLR and PLR were calculated. Median values of these ratios were determined. The Kaplan-Meier method was used for disease-free and overall survival analysis of patients who were above or below the median. Results: Disease-free survival (62.8 months versus 73.3 months) and overall survival (75.4 months versus 81.2 months) were shorter in breast cancer patients with high NLR. Disease-free survival (66.5 months versus 70.9 months) was shorter in breast cancer patients with high PLR, but overall survival was longer (79.5 versus 78.7 months). The difference between the two groups was not statistically significant. Disease-free survival (47.3 months versus 50.8 months) was shorter in lung cancer patients with high NLR, but overall survival was longer (82.3 months versus 78.2). Disease-free survival (42.8 months versus 55.4 months) was shorter in lung cancer patients with high PLR and overall survival was longer (84.5 months versus 76.7 months). The difference between the two groups was not statistically significant. Conclusion: The effect of high NLR and PLR on disease-free and overall survival in patients with breast and lung cancer was not statistically significant. Prognostic value of NLR and PLR before treatment is not clearly demonstrated, and extensive prospective studies should be performed with multiple centers and more patient.