Pozantı-Kamışlı Vadisinde yetiştirilen ülkemiz önemli elma çeşitlerinin derim zamanlarının saptanması ve soğuk depolarda muhafazası
  1. Tez No: 50359
  2. Yazar: TİJEN HİÇYAKMAZER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İ. TAYFUN AĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
166 7. ÖZET 1993 ve 1994 yıllarında yürütülen bu çalışmada Pozantı-Kamışlı Vadisinde yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan ve ülkemiz ekonomisi açısından büyük öneme sahip standart elma çeşitlerimizden Golden Delicious, Stark Spur Golden Delicious, Granny Smith, Starking Delicious ve Starkrimson elmalarında en uygun derim zamanı saptanarak, muhafaza sürelerini uzatmak ve depolanan meyvelerde kaliteyi artırmak amaçlanmıştır. Meyve iriliği (ağırlık, çap ve yüksekliği), çekirdek evi etilen miktarı, meyve eti sertliği, nişasta düzeyi, SÇKM ve bu 3 kritere bağlı olarak hesaplanan olgunluk indeksi, titre edilebilir asit miktarı ve meyve suyu pH'sına göre sırasıyla 3 farklı derim zamanı gözönüne alınarak meyveler derilmiş ve soğukta muhafaza denemelerine alınmışlardır. Meyveler ilk yıl PE, 2. yıl ise Fresha-Pac modifıye atmosfer torbalarına konularak muhafaza edilmişlerdir. Muhafaza çalışmaları sırasında ise meyvelerde aylık ağırlık kaybı, meyve eti sertliği, nişasta düzeyi, SÇKM ve bu 3 kritere bağlı olarak hesaplanan olgunluk indeksi, titre edilebilir asit miktarı ve meyve suyu pH'sına ait analizler yapılmış, analizler sonucunda aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. 1. Depolama süresince ağırlık kayıpları depolama süresini ve kalitesini etkileyen en önemli faktörlerdendir. Denemeye aldığımız tüm çeşitlerde ağırlık kayıpları % l'in altında kalmıştır. Plastik torbalar ağırlık kayıplarım büyük ölçüde azaltmış, Fresha-Pac torbalan özelikle Granny Smith çeşidinde meyve kabuk zemin renginde açılmalara neden olmuştur. 2. Meyve eti sertliğindeki azalma depolama süresince devam etmiştir. Golden Delicious, Stark Spur Golden Delicious, Granny Smith, Starking Delicious ve Starkrimson elmalarında meyve eti sertliğindeki azalma depolama süresini ve kalitesini etkileyen önemli bir özeliktir. 3. Depolama süresince karbonhidratlardaki değişimi saptamak amacıyla, meyve yüzeyindeki nişasta dağılımı gözlenmiştir. Tüm çeşitlerde depolama süresi ilerledikçe meyve yüzeyindeki nişastalı alanların büyüklüğü azalmıştır. 4. Tüm çeşitlerde yıllara göre farklı değerlerde gerçekleşen asitlik değeri depolama süresi ilerledikçe azalmıştır. 5. SÇKM içeriğinde muhafaza süresince artışlar gözlenirken olgunluk indeksinde azalmalar meydana gelmiştir.167 6.Meyve suyu pH'sı depolama süresinin ilerlemesiyle artış göstermiş, yıllara ve derim zamanlarına göre farklı olarak gerçekleşen bu artış asitlik değerlerinin düşüşüne bağlı olarak gelişim göstermiştir. 7.Ülkemizde ilk defa derim zamanının tayininde çekirdek evi etilen miktarı ve meyve eti sertliği, nişasta düzeyi ve SÇKM gibi derim zamanının tayininde önemli yeri olan bu 3 kritere bağlı olarak hesaplanan olgunluk indeksinin derim zamanının tayininde kullanılabileceği saptanmıştır. 8.Optimal derim zamanı Golden Delicious, Stark Spur Golden Delicious, Starking Delicious ve Starkrimson çeşitleri için 27 eylül-5 ekim, Granny Smith çeşidi için ise 5-12 ı ekim (2. derim zamanı) olarak saptanmıştır. Bu tarihler yıllara göre ekolojide meydana gelen farklılıklardan etkilenebileceği için optimal derim zamanını tayin etmede daha uzun süreler çalışmalar yapılmalıdır. 9.Denemede kullandığımız çeşitler makinalı soğutmalı depoda l°C'de % 85-90 oransal nemde 3-4 ay başarılı bir şekilde muhafaza edilmişlerdir. Muhafaza süresinin ilerlemesiyle depodan çıkarılan meyvelerin görünüşlerinin güzel olmasına rağmen manav ömrü araştırılan meyvelerde superficial scald, Starking Delicious ve Starkrimson çeşitlerinde ise buna ek olarak unlulaşma göze çarpmakta bu da meyvelerin daha uzun süre muhafaza edilebilme imkanını ortadan kaldırmaktadır. 10.Makinalı soğutmalı depodaki muhafaza süreleri Starking Delicious için 2-3 ay öteki çeşitler için ise 3-4 aydır. 11.Yaptığımız çalışmada depolama sırasında fizyolojik ve mantarsal nedenli bozulmalar bakımından bir sorunla karşılaşılmamıştır. 12.Yapmış olduğumuz bu çalışmanın sonucunda çekirdek evi içsel etilen miktarı, meyve eti sertliği, nişasta düzeyi ve olgunluk indeksinin derim zamanını doğru olarak tayin etmede kullanılabileceği saptanmıştır. 13.Optimum derim zamanı için Golden Delicious, Stark Spur Golden Delicious, Granny Smith, Starking Delicious ve Starkrimson elmalarında meyve eti sertliği 15.8-17.5 Ib, 15.8- 17.0 Ib, 17.3-19.2 Ib, 16.6-17.4 Ib ve 16.6-17.1 Ib arasında olmalıdır. 14.Optimum derim zamanı için Golden Delicious, Stark Spur Golden Delicious, Granny Smith, Starking Delicious ve Starkrimson elmalarında nişasta düzeyi 3.6-6.5, 5.0-6.5, 2.5- 3.9,2.9-4.5 ve 2.9-5.0 arasında olmalıdır...
Özet (Çeviri)
169 8. SUMMARY This work was canied out in 1993 and 1994 in Pozantı-Kamışh valley in order to determine the optimum harvest date of the important apple varieties namely; Golden Delicious, Stark Spur Golden Delicious, Granny Smith, Starking Delicious and Starkrimson, and to study the possibilities to prolong postharvest life and quality of these above mentioned varieties. Storage trials with fıve apple varieties were conducted according to the three picking dates vvhich were determined according to fruit size (fruit weight, fruit diameter and fruit height), internal ethylene concentration, fruit flesh fırmness, starch conversion to sugar, total soluble solids content, apple maturity index which is calculated by the last three criteria, titratable acidity, fruit juice pH. Prior to cold storage apples were placed in PE bags in first year and in Fresha-Pac Modified Atmosphere packaging bags the following year. During the cold storage changes; in monthly weight loss, fruit flesh fırmness, starch conversion to sugar, total soluble solids content, apple maturity index vvhich is calculated by the last three criteria, titratable acidity, fruit juice pH were analyzed and the below mentioned results were obtained. 1.Weight losses are generally öne of the limiting factors for the storage period and quality determining criteria. in this work weight losses were found less than 1% in ali the varieties during the entire storage period. PE and Fresha-Pac bags were found very effective. Contrary Fresha-Pac bags resulted with ground color fading of Granny Smith apples vvhich is a negative factor. ı 2.Fruit flesh fırmness continued to decrease during the whole storage period. Decrease in flesh fırmness is an important quality effecting criteria in ali the apple varieties. 3.in order to observe the carbohydrate changes during the cold storage period starch content of the apples were determined by starch iodine test. Starch content have decreased in ali the apple varieties as the storage life prolonged. 4.Titratable acidity have also tended to decrease in ali the varieties in two consecutive years during the storage period. 5.Contrary to titratable acidity and maturity index, total soluble solids content have decreased during the storage period..170 6. Fruit juice pH have increased as the storage time lengthen. This increase in pH have differed according to the varieties and different trial years and it was correlated with the decrease in acidity. 7. Within this work internal ethylene levels and maturity index were used for the first time in Turkey and it was demonstrated that these two parameters could also be used in predicting the optimum picking date. 8. Varying from years optimum picking date of Golden Delicious, Stark Spur Golden Delicious, Starking Delicious and Starkrimson varieties were found between 27th of September-S111 of October. Optimum picking time for Granny Smith apples were between 5th and 12th of October (2nd harvest date). These dates can change due to the differences in climatological conditions and ecology. Therefore it is necessary to rely on long term data. 9. All the apple varieties tested were successfully stored at 1°C and 85-90 % RH. Superficial scald which was dominantly observed during the shelf-life period and mealiness which was observed specially in Starking Delicious and Starkrimson varieties were the major concerns which has limited the storage period. 10. Cold storage period in conventional cold stores were 2-3 months for Starking Delicious and 3-4 months for the rest of the apple varieties. 1 1. No physiological disorders other than scald or fungal disorders were determined in this work. 12. In this work it was determined that internal ethylene level, fruit flesh firmness, starch index, total soluble solids and the maturity index could be used in determining the right harvest date of apples. 13. For optimum harvest date fruit flesh firmness of Golden Delicious, Stark Spur Golden Delicious, Granny Smith, Starking Delicious and Starkrimson apples should be between 15.8-17.5 lb, 15.8-17.0 lb, 17.3-19.2 lb, 16.6-17.4 lb and 16.6-17.1 lb, respectively. 14. For optimum harvest date starch index of Golden Delicious, Stark Spur Golden Delicious, Granny Smith, Starking Delicious and Starkrimson apples should be between 3.6-6.5, 5.0-6.5,.2.5-3.9, 2.9-4.5 and 2.9-5.0, respectively. 15. For optimum harvest date maturity index of Golden Delicious, Stark Spur Golden Delicious, Granny Smith, Starking Delicious and Starkrimson apples should be between 0.18-0.30, 0.15-0.21, 0.36-0.58, 0.31-0.38 and 0.26-0.40, respectively.171 16. On the other hand internal ethylene concentration should be less than 1 ppm and should be used with other maturity determining criteria.