Thomas Mann'ın 'Venedik'te Ölüm' adlı eserinde sanatçı kavramı
The concept 'Artist' in the work of Thomas Mann's 'death in venice'
  1. Tez No: 503590
  2. Yazar: BATUHAN ASUTAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURHAN ULUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Thomas Mann'ın eseri olan 'Venedik'te Ölüm'de sanatçı kavramının incelenmesi hedeflenmiştir. Novelin protagonisti olan ellili yaşlarındaki yazar Gustav von Aschenbach'ın İtalya'ya yaptığı bir seyahat ile birlikte ortaya çıkan değişim olgusu, eserin olay örgüsünün başından sonuna açık bir biçimde etki ederek, sanatçı kavramının söz konusu eser için yeniden ele alınması gerektiğini göstermiştir. Novel kahramanının farklılaşmasıyla birlikte ortaya çıkan yabancılaşma faktörünün, kökleri Antik Yunan Kültürü'ne uzanan Apollon ve Dionysos ikileminin, hem estetik alegorisi hem de ilham kaynağı olarak Tadzio'nun, sanatçı açısından oynadığı rolün ve bunlara bağlı olarak gelişen dekadanlaşma durumunun, sanatçının değişimini vurgulamak için kronolojik bir şekilde, öncelikle sanat ve sanatçı kavramı, kuramsal açıdan ele alınmıştır. Mitolojik öğeler bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip 'Venedik'te Ölüm' adlı eser, aynı zamanda sanat ve sanatçı kavramının Antik Yunan Kültürü'ndeki büyük temsilcileri Platon ve Aristoteles'in görüşlerinin ardından, eser açısından sanatçı kavramının beslendiği bir özelliğe sahiptir. Gustav von Aschenbach'ın yabancılaşmasının ardından dekadanlaşmaya doğru bir ivme kazanması, mitolojik öğelerin yardımıyla oluşmuştur. Protagonist için bir 'meşrulaştırma' zemini oluşturan 'Hermes, Styx, Kharon, Spinario Heykeli, Kritobulos, Helios, Quadriga, Nymphe'ler, Acheloos, Semele, Zeus, Eros, Echo, Narcissos, Persephone' gibi birçok öğe, sanatçı kavramını da etkilemektedir. Yalnızca Antik Yunan mirasından değil, aynı zamanda Aydınlanma döneminin en önemli düşünürü Kant'tan, novelde etkileri sıkça görülen Nietzsche'den ve farklı dönemlerin anlayışını yansıtan akım ve temsilcilerinin görüşlerinden yararlanan bu çalışmada, edebiyatbilimsel açıdan da sanatçı kavramının ve hatta 'Künstlerroman' türünün özellikleri incelenmiştir. Tez çalışmasının ele aldığı konunun nesnel ve bilimsel olarak metodolojik incelenmesi için kullanılan esere bağlı inceleme yöntemi (Alm. Werkimmanent) ile birlikte, söz konusu değişime ait bilgilerin, çalışmanın planına uygun bir biçimde düzenlenmesi ve elde edilen çıkarımların analitik açıdan sonuca götürmesi adına, son bölümde sanatçının dekadanlaşması ele alınmıştır. Bir çöküş hikâyesi olan 'Venedik'te Ölüm'de, protagonist, olay örgüsü içerisinde değişimini tamamlayarak ereksel nedenini gerçekleştirir. Sanatçının öncelikle yabancılaşması, ardından bu yabancılaşmanın önüne geçemeyerek, arzuladığı şeyi meşrulaştırması ile birlikte dekadanlaşma evresi başlar. Arzuladığı şey adına hem kendi benliğinin hem de yazarlık faaliyetlerinin çöküşe uğraması, yazarın da aynı şekilde bu çöküntü altında yaşamını kaybetmesi, eserin öngörülebilen fakat trajik sonunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the concept of the artist in 'Death in Venice', the work of the Nobel Prize-winning author Thomas Mann. The phenomenon of change that emerged with a trip to Italy by the elaborate author, quinquagenarian Gustav von Aschenbach, who was the protagonist of the novel, showed that the concept of the artist had to be reconsidered for the work in question, apparently influencing it from the very beginning until the end of the plot. The alienation factor that emerged with the differentiation of the Novel hero, the role of Tadzio for the artist both as aesthetic allegory and as an inspiration, as well as the role of Apollon and Dionysos, whose roots go back to the Ancient Greek Culture and the circumstance of being decadent developed depending on them, primarily, the concept of art and artist is taken chronological from the theoretical point of view. The work 'Death in Venice', which has a rich content in terms of mythological components, also has a characteristic that the concept of art and artist is fed by the concept of artist in terms of work, following the views of Plato and Aristotle, the great representatives of Ancient Greek Culture. Gustav von Aschenbach's strangeness has gained momentum following the alienation, with the help of mythological components. Many components such as Hermes, Styx, Kharon, Spinario, Kritobulos, Helios, Quadriga, Nymphees, Acheloos, Semele, Zeus, Eros, Echo, Narcissos, Persephone which constitute a 'legitimization' ground for the protagonist also influence the concept of the artist . In this work, not only from the Ancient Greek heritage but also from Kant, the most important thinker of the Enlightenment period, Nietzsche, whose influences in the novel are frequent, and the views of the currents and representatives reflecting the understanding of the different periods, the characteristics of the artist concept and even“Künstlerroman”. In order to bring the information of the mentioned change in accordance with the plan of the study and to bring the conclusions from the analytical point of view in the final chapter, together with the analysis method (Ger.Werkimmanent) which is used for objective and scientific methodological examination of the subject which the thesis study deals with the decadent problematic. In Death in Venice, the collapsing protagonist completes the change as a focal cause in the event chain. The artist's first alienation, not to fall in front of what he wants to legitimize the at beginning of the decline. In the name of what he desires, both his own self and his authorship activities collapse, and the writer's loss of life under the same collapse creates a tragic but predictable ending to the work.