Sağlık çalışanlarının iş güvenliği farkındalıkları ile güvenli davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of relationship between awareness of occupational safety and safety behaviours of healthcare workers
- Tez No: 503635
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT KÜÇÜKALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hastaneler, Kazalar, Public Health, Hospitals, Accidents
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Tanımlayıcı nitelikteki bu araştımanın amacı sağlık çalışanlarının iş güvenliği farkındalığı ile güvenli davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma Ankara ilinde hizmet vermekte olan bir eğitim ve araştırma hastanesinde görev yapan sağlık çalışanları ile yürütülmüş olup 418 kişiye ulaşılmıştır. Veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Anket formu 3 bölümden ve 18 sorudan oluşmaktadır. İlk bölümde sosyodemografik özelliklere yönelik sorular, ikinci bölümde iş güvenliği farkındalığı ölçeği, üçüncü bölümde ise güvenli davranışlar ölçeği yer almaktadır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde SPSS 22.0 istatistik programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra tek yönlü varyans analizi, bağımsız t-testi, post hoc tukey testi, korelasyon analizi ve basit doğrusal regresyon analizinden yararlanılmıştır. Sağlık çalışanlarınıniş güvenliği farkındalıkları ile güvenli davranış düzeylerinin yüksek olduğu bulunmuştur. İş güvenliği farkındalığı gelir düzeyine göre farklılık göstermektedir. İş güvenliği farkındalığı ile güvenli davranışlar arasında pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu ve iş güvenliği farkındalığının artmasının güvenli davranış düzeyinin artmasına neden olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this descriptive study is to investigation of relationship between awareness of occupational safety and safety behaviours of healthcare workers. The study was carried out with healthcare workers working in a training and research hospital in Ankara and reached to 418 persons. Survey method was used as data collection tool. The questionnaire consists of 3 sections and 18 questions. In the first part, there are questions about socio-demographic characteristics, in the second part, awareness of occupational safety scale and in the third part, safety behaviors scale. SPSS 22.0 statistical program was used in the evaluation of research data. In the analysis of the data, descriptive statistics as well as one-way analysis of variance, independent t-test, post hoc tukey test, correlation analysis and simple linear regression analysis were used. Health workers' awareness of occupational safety and safety behaviours levels were found to be high. Awareness of occupational safety varies according to income level. It was concluded that there is a positive statistically significant relationship between awareness of occupational safety and safety behaviours and that the increase in awareness of occupational safety leads to an increase in safety behaviours level.