Farklı konsantrasyonlarda tuz ve sirke kullanılarak üretilen acur turşularının bazı özellikleri
Some properties of acur pickles produced using salt and vinegar at different concentrations
  1. Tez No: 503636
  2. Yazar: ÖZGE İNANÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEKTA GEZGİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Turşu, meyve ve sebzelerin sirke ve /veya salamura içindeki laktik asit fermentasyonu ile veya sulandırılmış asetik asit içinde oluşan ürünlerdir. Bu araştırmada, farklı konsantrasyonda salamura ve sirke ile yapılan acur turşusunun bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerinin belirlenip, Türk Standartları ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Acur turşusu üretiminde farklı salamura ve sirkeli salamuralar kullanılmıştır. Turşularda pH 3,27 ila 3,99, tuz %2,85 ila %8,15, titrasyon asitliği %0,51 ila %0,97, kuru madde %4,80 ila 8,35, C vitamini 4,15 mg/mL ila 6,81 mg/mL, laktik asit 0,23mg/mL ila 0,53 mg/mL, asetik asit 0,14mg/mL ila 0,27 mg/mL, propiyonik asit 0,03mg/mL ila 0,09 mg/mL aralıklarında bulunan kimyasal analizler; laktik asit bakterileri 0,1x105 kob/mL ila 3,8x105 kob/mL, maya-küf sayımında; maya:1,0x104 kob/mL ila 6,5x104 kob/mL, küf:
Özet (Çeviri)
Pickles are products formed by lactic acid fermentation in fruits and vegetables in vinegar and / or brine or in diluted acetic acid. In this research, it was aimed to determine some physical and chemical properties of cucumber pickles and to compare them with Turkish Standards and determine their differences. Different salted and salted brine were used in the production of Acur pickles. Chemical analyzes were counted such as the pH of the cucumber pickle 3,27-3,99, salt 2,85-8,15%, titration acidity 0,51-0,97%, dry matter 4,80-8,35%, vitamin C 4,15-6,81 mg/100mL, lactic acid 0,229-0,530 mg/mL, acetic acid 0.137-0.256 mg/mL, propionic acid 0.027-0.085 mg/mL; total mesophilic aerobic bacteria 1,1x102-3,5x102 cfu / mL, lactic acid bacteria 0,1x105-3,8x105 cfu / mL and yeast-mold yeast:1,0x104-6,5x104 cfu / mL-mold: