The possibilities and limitations of articulations and political subjectification mechanisms in Turkey
Türkiye'de eklemlemeler ve siyasal özneleştirme mekanizmalarının olanakları ve sınırları
  1. Tez No: 503641
  2. Yazar: RECEP AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE AYŞE HOŞGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu tez çağdaş radikal popüler ve kitle siyasal deneyimlerindeki eklemlemeleri ve siyasal özneleştirmeleri analiz eder. Çağdaş radikal popüler ve kitle deneyimlerinin nasıl mümkün hale geldiği ve sınırlandığı sorusunu irdeler. Bu soruyu cevaplayan evrenselci ve özcü yaklaşımların kuramsal ve analitik sınırlılıklarını işaret eder. Aynı zamanda, faillerin ve yerel toplumsal ve siyasal koşulların rolünü göz ardı eden yaklaşımları eleştirir. Bu vesileyle Türkiye'ye yoğunlaşır ve Gezi ve HDP vakaları üzerinden AKP dönemindeki toplumsal hareketler ve siyasal deneyimleri inceler. Post-yapısalcı düşüncede ortaya çıkan siyasetin ontolojisi ve çağdaş siyasal eklemlemeler ve öznelleştirmelerin işleyişi üzerine ortaya çıkan kuramsal tartışmalara ampirik bir bakış açısından katkı sunar. Bu amaçla, AKP dönemindeki siyasal ve toplumsal koşulların ve faillerin siyasal eğilim ve habituslarının Gezi ve HDP'yi nasıl mümkün kılıp sınırlandıklarını ortaya koyar. Çalışmanın kavramsal çerçevesi ve vaka bulguları, faillerin ve yerel durum ve koşulların çağdaş radikal eklemlemelerin ve siyasal özneleştirmelerin mümkünlüğü ve sınırlanması üzerindeki rolü gösterir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the articulation and political subjectifications in the contemporary radical popular and mass political experiences. It aims to respond how the radical contemporary popular and mass political experiences become possible and delimited. It indicates the theoretical and analytical limits of the universalist and essentialist perspectives. Also, it criticizes the perspectives that neglect the role of the agency and the local social and political conditions. Thus, it concentrates upon the Turkey and explores the social movements and political experiences during AKP era in the case of the Gezi events and People's Democratic Party (HDP). From an empirical standpoint, it contributes to the theoretical discussions on the ontology of politics and on the workings of the contemporary political articulations and subjectifications emerged within the post-structuralist thought. For this task, it presents how the political and social conditions, political dispositions and the habitus of the agents make possible and delimited the Gezi and HDP during AKP era. According to the conceptual framework and the cases' findings, the study shows the role of the agents, local conjunctures and conditions making possible and delimiting the contemporary radical articulations and political subjectifications.