Elektronik ticarette yanıltıcı reklamların haksız rekabet yaratıcı etkileri
Unfair competition creative effects of misleading advertising in electronic commerce
- Tez No: 503676
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
İnternet çağı olarak nitelendirilen 21. yüzyılda internetin hızlı gelişme göstermesi tacirleri, müşterileri, ticari hayatın gelenekselleşmiş yöntemlerini, elektronik ticareti ve rekabeti olumlu yönde etkilemiştir. Bu olumlu etkinin yanında değişen ve gelişen ticari uygulamalar için rekabet düzeninin yeniden tesis edilmesi güçleşmiştir. Mevcut müşterileri kaybetme korkusu, satışları artırma, rakiplerin önüne geçme isteği ve günümüz ticari hayatında işletmelerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için rekabet etmeleri zorunlu hale gelmiştir. Dolayısıyla rekabetin yoğun yaşandığı günümüz ticari hayatında rekabeti bozucu haksız eylemler de meydana gelebilmektedir. Bu çalışmada elektronik ticarette yanıltıcı reklam yoluyla meydana gelen haksız ticari uygulamaların meydana geliş şekilleri, etkileri ve hukuki sonuçları ele alınmıştır. Avrupa Birliği'ne tam üyelik sürecinde göz önünde bulundurulması gereken aldatıcı reklamlara ilişkin hazırlanmış olan AB direktifleri incelenmiştir. Tezin hazırlanma sürecinde yöntem olarak literatür tarama yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmada yanıltıcı reklam ve haksız rekabet konusunda yazılmış süreli ve süresiz yayınlar, yanıltıcı reklam, haksız rekabet ve tüketicinin korunması ile ilişkili yürürlükte olan mevzuat, yanıltıcı reklamın oluşturmuş olduğu haksız rekabet eylemlerine ilişkin Yargıtay kararları ve yanıltıcı reklamların haksız rekabet yaratıcı etkilerine ilişkin güncel örneklere yer verilmiştir. Elde edilen veriler eleştirel bir bakış açısıyla yorumlanmış ve elektronik ticarette yanıltıcı reklamların haksız rekabet yaratıcı etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda çalışmanın sonucuna göre kanun koyucunun aldatıcı reklam yoluyla ortaya çıkan ve çok çeşitli haksız ticari uygulamaların hepsini belirtmesinin mümkün olmadığı, toplumun çoğunluğunu aynı ölçüde ve aynı yönde etkilemeyen reklamların aldatıcı olarak nitelenmemesi gerektiği ve birbirleriyle ilgisi olmayan kişiler arasında da haksız rekabet ilişkisinin doğabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 21st century which is characterized as the internet age, the rapid development of the internet has undoubtedly influenced merchants, customers, traditional methods of commercial life and competition in a positive way. Alongside this positive effect, it has become difficult to reestablish a competitive regime for changing and developing commercial applications. Competition has become compulsory due to fear of losing existing customers, increasing sales, desire to overcome competitors and enabling for their survival in today's commercial life. Therefore, in today's commercial life, where competition is intense, unfair actions that can disrupt competition can also come into play. In this study, the form of occuring, effects and their legal consequences of unfair commercial practices that have taken place through deceptive advertising in electronic commerce on the internet are examined. Literature search method was used as the method in preparing the dissertation. In this study, periodical and indefinite publications on misleading advertising and unfair competition, legislation in force associated with misleading advertising, unfair competition and consumer protection, decisions of Supreme Court on misleading advertising that creates unfair competition, the EU directives on deceptive advertising, which must be considered in the European Union's full membership process, have been examined and up-to-date examples of unfair competition creative effects of misleading advertising have been given to place. The obtained data were interpreted with a critical point of view and tried to determine the unfair competition effects of misleading advertisements in electronic commerce. According to the result of the work, it is not possible for the legislator to specify all of the unfair commercial practices that can occur through deceptive advertising. Ads that do not affect the majority of society at the same level and in the same direction should not be regarded as deceptive and have been come to the conclusion that an unfair competition relationship may arise between unrelated people.