Ahmet Erhan'ın hayatı, sanatı ve eserleri
Ahmet Erhan's life, art and works
  1. Tez No: 801528
  2. Yazar: NURSENA DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
8 Şubat 1958 yılında Ankara'da dünyaya gelen Ahmet Erhan, 4 Ağustos 2013 yılında erken denilecek yaşta vefat etmiştir. İlk gençlik yıllarında yazmaya başladığı şiirlerini Militan Dergisi'nde yayımlayan Erhan, Behçet Necatigil şiir ödülünü alarak yazın dünyasında adını duyurur. Henüz yirmi iki yaşında tanınır hâle gelen Erhan daha sonraki dönemlerde“Yunus Nadi Armağanı (1992), Cemal Süreya (1998), Behçet Aysan (2005), Halil Kocagöz (1999) ve Melih Cevdet Anday (2008)”şiir ödüllerine sahip olmuştur. Yaşadığı dönem itibariyle kaotik bir sosyal hayata da şahitlik eden Erhan'ın, Alacakaranlıktaki Ülke isimli ilk şiir kitabı bu şahitliğin eseridir. 12 Eylül 1980 Darbesi'nin akabinde 1981 yılında yayımlanan bu kitap, şairin birçok araştırmacı tarafından“darbe şairi”adlandırmasıyla, tek yönlü bir değerlendirmeye maruz kalmasına sebep olmuştur. ​ Şair, pek çok araştırmacı tarafından 1980 dönemi toplumcu gerçekçi şiirin önde gelen isimlerinden kabul edilir. Çalışmanın ilk bölümünde şairin çocukluk ve gençlik yılları, eğitim ve meslek hayatı, ailesi ve arkadaşları, kişiliği, hastalığı, ölümü hakkında bilgi verilecek ve sanatçının sanat, edebiyat ve şiir hakkındaki poetik görüşleri ele alınacaktır. İkinci bölümde sanatçının eserleri hakkında bilgi verilecek, üçüncü bölümde ise şairin şiirleri tematik açıdan incelenerek şairin şiir anlayışı ortaya konmaya çalışılacaktır. Yine aynı bölümde şiirlerindeki bireysel ve toplumsal özellikler örnekler üzerinden değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Ahmet Erhan, who was born on February 8, 1958 in Ankara, passed away on August 4, 2013 at an early age. Erhan, who published his poems, which he started to write in his early youth, in the Militant Magazine, became famous in the literary world by receiving the Behçet Necatigil poetry award. Erhan, who became known at the age of twenty-two, later won the“Yunus Nadi Gift (1992), Cemal Süreya (1998), Behçet Aysan (2005), Halil Kocagöz (1999) and Melih Cevdet Anday (2008)”poetry awards. Witnessing a chaotic social life in the period he lived in, Erhan's first poetry book entitled Country in Twilight is the work of this witnessing. This book, which was published in 1981 after the September 12, 1980 Coup, caused the poet to be subjected to a one-sided evaluation by calling him a“coup poet”by many researchers. The poet is considered by many researchers as one of the leading figures of 1980's socialist realist poetry. In the first part of the study, information will be given about the poet's childhood and youth years, education and professional life, family and friends, personality, illness, death, and the artist's poetic views on art, literature and poetry will be discussed. In the second part, information will be given about the works of the artist, and in the third part, the poet's poems will be examined thematically and the poet's understanding of poetry will be tried to be revealed. In the same section, the individual and social characteristics of his poems will be evaluated through examples.