Fas'ta iç çatışma: Ayrılıkçı hareketi Sahara sorunu
Internal conflicts in the Morocco: Sahara issues
- Tez No: 503728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE ARIKOĞLU ÜNDÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET : Fas Sahra sorunu, Birleşmiş Milletler'in karşısına çıkan en zor ve karmaşık problemlerin listesine girmiştir. Fas Sahra sorunu, çatışma tarafların çıkarlarının örtüşmesi, Fas'a karşı düşmanlık yapmak ve Fas'ın tarihi hakkının çölde tanınmaması yüzünden Fas Sahra sorunu, çağdaş tarihin uzun toprak anlaşmazlıklarından biri oldu. 1960'lı yıllardan beri, Sahra üzerinde çatışma devam etmektedir. Fas bağımsızlık aldığında, hemen Sahra'sını geri almak için bir mücadeleye girdi, İspanyol sömürgeci makamları, 1958'de Tarfaya topraklarını ve 1969'da Sidi Ifni'yi terkettikten sonra, Sahra bölgesini Fas'a devretmeyi reddetti ve İspanyol vesayeti ve kontrolü altında bir yerel yönetim kurulmasını planlandı. 1975'te İspanyol sömürgesi çıktıktan sonra Sahra, Fas ve Polisario Cephesi'nin arasında açık bir çatışma sahnesine dönüştü. Bunların arasında Cezayir, Polisario'ya verdiği desteğin sürmesi nedeniyle çatışmanın devam etmesi için önemli bir neden olarak görüldü. O tarihten beri yaklaşık 260 bin kilometrekarelik bu bölge meselesinde herkesi tatmin edecek hukuki ve nihai bir çözüm bulunamadı ve tüm uluslararası çabalar da başarısız oldu. 1992 yılında bölge sakinleri için planlanan self determinasyon referandumu bir kereden fazla başarısızlığa uğradı ve uygulanmasının imkansız olduğunu anlaşıldı. Daha sonra dosyayı kapatmak için Fas, egemenliği altında geniş özerklik teklifini sundu, bu teklif bölgede yeni bir devletin kurulmasıyla ilgilenen Polisario Cephesi ve Cezayir tarafından reddedildi. Anahtar Kelimler : Fas, Bati Sahra, Cezeyir, Polisario Cephesi, Çatışma, Minurso, Özerklik
Özet (Çeviri)
ABSTRACT : The Moroccan Sahara issue is one of the most difficult and complex problems the United Nations is confronting. It is one of the longest territorial differences in recent history, with the conflicting interest and hostility of all parties and the nonrecognition of Morocco's historical right to its desert. The conflict on the Moroccan Sahara began in the 1960s, when Morocco called for the restoration of its deserts immediately after its independence. The Spanish colonial authorities refused to hand over the Sahara region to Morocco after abandoning the territories of Tarfaya in 1958 and Sidi Ifni in 1969. Its objective was to establish a local government under Spanish tutelage and control. With the departure of Spain in 1975, a scramble for the Sahara began between Morocco and the Polisario Front seeking for its independence. Between the two, Algeria is seen by Rabat as a major reason for the continuation of the conflict because of its continued support for the Polisario Front. Since that date, this area of about 260 thousand square kilometers is a legal issue without a final resolution satisfactory to all, and all international efforts to find a solution have failed. The self-determination referendum, which was planned for the residents of the region in 1992 and several times after that, never happened as the parties did not agree on the terms. Morocco then submitted a proposal for expanded autonomy under its sovereignty to close the file, but it was rejected by the Polisario Front and Algeria, which has an interest in the establishment. Key Words : Morocco, Western Sahara, Algeria, Polisario Front, Conflict, Minorso, Autonomy