Rozasea hastalarında serum zinc-alfa-2 glikoprotein (ZAG) ve insülin düzeyleri ve metabolik sendromla korelasyonu
Serum zinc-alfa-2 glycoprotein (ZAG) and insulin levels in rosacea patients and correlation with metabolic syndrome
  1. Tez No: 692166
  2. Yazar: RANA BAŞARA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ARZU KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Rozasea; yüzün santralini tutan, eritem, telenjiektazi, papül, püstül ve fimatöz değişiklikler ile karakterize kronik inflamatuar bir deri hastalığıdır. Özellikle son yıllarda yapılan çalışmalarda rozasea patogenezinde sistemik inflamasyonun olduğu ve buna bağlı olarak rozaseanın çeşitli sistemik hastalıklarla birlikte olabileceği öne sürülmektedir. Metabolik sendrom ve insülin direnci de rozasea ile birlikte görülebilen sistemik hastalıklardandır. Zinc-α-2 Glikoprotein (ZAG) ise lipid, glukoz ve insülin metabolizmasında görev alan metabolik sendrom ve insülin direnci ile ilişkisi olduğu düşünülen bir adipokindir. Çeşitli yayınlarla metabolik sendrom, insülin direnci ve ilişkili hastalıklarda bir belirteç olabileceği vurgulanmaktadır. Biz de çalışmamızda rozasealı hastalarda metabolik sendrom, insülin direnci varlığını ve serum ZAG düzeylerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya rozasea tanılı 79 gönüllü hasta ile yaş ve cinsiyet bakımından uyumlu 80 gönüllü dahil edildi. Gebelik, malignensi, enfeksiyon tablosu olan, son 1 ay içerisinde travma ve cerrahi operasyon geçiren, son 3 ay içinde herhangi bir sistemik tedavi almış, metabolik sendromun eşlik edebileceği ve serum ZAG ve insülin değerlerini etkileyebilecek kronik inflamatuar hastalığı olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Hasta ve kontrol grubunun antropometrik, demografik, öz geçmiş, soy geçmiş ve klinik verileri kaydedildi. Her iki grupta metabolik sendrom, insülin direnci ve dislipidemi varlığına bakıldı. Açlık kan şekeri (AKŞ), lipid paneli, C-reaktif protein (CRP), sedimentasyon (ESH), insülin ve serum ZAG düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Rosacea is a chronic inflammatory skin disease involving the central part of the face, characterized by erythema, telangiectasia, papules, pustules, and phymatous changes. Especially in recent studies, it has been suggested that systemic inflammation is involved in the pathogenesis of rosacea, and accordingly, rosacea may be associated with various systemic diseases. Metabolic syndrome and insulin resistance are systemic diseases that can be seen together with rosacea. Zinc-α-2 Glycoprotein (ZAG), on the other hand, is an adipokine involved in lipid, glucose, and insulin metabolism, which is thought to be associated with metabolic syndrome and insulin resistance. Various publications emphasize that it can be a marker in metabolic syndrome, insulin resistance, and related diseases. In our study, we investigated the presence of metabolic syndrome, insulin resistance, and serum ZAG levels in patients with rosacea. Material and Method: 79 volunteer patients diagnosed with rosacea and 80 age and gender-matched volunteers were included in the study. Patients with pregnancy, malignancy, infection, trauma and surgery in the last 1 month, having any systemic treatment in the last 3 months, a chronic inflammatory disease that may accompany metabolic syndrome and affect serum ZAG, and insulin values were not included in the study. Anthropometric, demographic, history, family history, and clinical data of the patient and control groups were recorded. Metabolic syndrome, insulin resistance, and dyslipidemia were evaluated in both groups. Fasting blood glucose (FGL), lipid panel, C-reactive protein (CRP), sedimentation (ESH), insulin, and serum ZAG levels were measured.