Borun gebe ratlarda fötal gelişim boyunca lipid profili üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of boron on lipid profiles of pregnant rats during fetal development
  1. Tez No: 503916
  2. Yazar: GÜNGÖR ECEM KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KÜÇÜKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Fötal dönem gebeliğin son kısımlarıdır ve çoğu maddenin etkilerinin bu dönemde araştırılması doğacak yavruları nasıl etkileyeceği yönünden önemlidir Yapılan tez çalışması ile borun diyette yokluğu, düşük, marjinal ve normal miktarda bulunması ile in vivo olarak fötal gelişim sürecindeki gebe ratların lipid profili üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada 2 haftalık toplam 30 adet dişi rat kullanılmıştır. Her grupta 6 rat olacak şekilde negatif kontrol, pozitif kontrol (işlem görmemiş yem), özel olarak hazırlanmış bor içermeyen yemlere ek olarak gastrik gavajla bor normal grup 2 µg B/ml, marjinal grup 0,3 µg B/ml, ve düşük grup 0,04 µg B/ml miktarlarda bor verilmek üzere ratlar 5 gruba ayrılmıştır. İki hafta boyunca bor içeren diyetler ile beslenmiş olan dişi ratlara 25-30 IU gebe kısrak serumu gonodotropin (PMSG) yapılmıştır. 24 saat sonra da insan 30 IU serum gonodotropin (HCG) hormonları yapılmış ve erkek ratlar ile çiftleştirilmek üzere bir araya bırakılmıştır. Çiftleşmeden sonra gebeliğin 14. 17. ve 20. günlerinde gebe ratların kanları serum elde edilmek üzere toplanmıştır. Elde edilen serumlardan kolesterol, yüksek dansiteli lipoprotein (HDL), düşük dansiteli lipoprotein (LDL), trigliserit ve glikoz düzeyleri ticari kitler kullanılarak spektrofotometrede ölçülmüştür. Kolesterol değerleri 14. günde kontrol negatif grubunda kontrol pozitif, düşük, marjinal ve normal grupların değerlerinden yüksek ve bu gruplarla arasındaki farklılığın önemli olduğu görülmektedir (p˂0.05). Gebeliğin 14. 17. ve 20. günlerinde glikoz değerlerinde kontrol negatif grubunda kontrol pozitif, düşük, marjinal ve normal grupların değerlerinden düşük ve bu gruplarla arasındaki farklılığın önemli olduğu görülmektedir (p˂0,05). Borun fötal dönemde kan lipidleri üzerinde sınırlı fakat plazma glikoz seviyeleri üzerinde azaltıcı yönde bir etkisinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The fetal period is the last part of the pregnancy and investigating the effects of some chemical substances in this period is very important in terms of how these substances will affect the offspring. The aim of this thesis is to determine the effect of boron (boron free, low, marginal, and normal amounts) on the lipid profile of pregnant rats during fetal development by in-vivo. In the study, totally 30 female rats, 2 weeks of age were used. Negative control, positive control (untreated feed), boron free diet plus 2 μ B / ml by gastric gavage in normal group, boron free diet plus 0,3 μg B / ml by gastric gavage in the marginal group, and boron free diet plus 0, 04 μg B / ml by gastric gavage in low group. The rats were divided into 5 equal groups. 25-30 IU pregnant mare serum gonadotropin (PMSG) was administered to female rats fed with boron-containing diets for two weeks. After 24 hours, 30 IU human serum gonadotropin (HCG) was administered the females and they were put together with male rats to mate. After mating on the 14th, 17th and 20th days of gestation, the blood of pregnant rats was collected to obtain serum. Serum cholesterol, HDL, LDL, triglyceride, and glucose levels were measured spectrophotometric ally using commercial kits. Cholesterol values were higher in control negative group at 14th day than control positive, low, marginal and normal groups and the difference between these groups was significant (p˂0.05). On the 14th, 17th, and 20th days of gestation, glucose values were lower in control negative group than control positive, low, marginal, and normal groups and the difference between these groups was significant (p˂0.05). As a result, the findings of the thesis show that the effect of boron in the fetal period is limited on blood lipids but plasma glucose levels were reduced.