Fisyon izleriyle tarihlendirme yöntemi ve volkanik materyallerde fizyon izleri
Fission track dating
- Tez No: 50393
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEHRA YEĞİNBİL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
79 ÖZET Bu çalışmada FT tekniğinin obsidiyenlere uygulanması gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmada gerekli olan materyaller Kars Diğor 10 km Güneyi Yağlıca Köyü'nde yapılan kazılardan alındı. Deneyde 5 arkeolojik obsidiyen örneği çalışılmıştır. Örnekler hazırlanırken, materyallerden 1 mm kalınlığında kesitler halinde ve her materyalden ikişer örnek olmak üzere alınmıştır. Bir tanesi Belçika'ya gönderi lip yavaş nötronlar ile radyasyona tutuldu. Bunlara uygulanan nötron dozu miktarı 9.203 x 1014 n/cm2 dir. Radyasyona tutulan ve tutulmayan kesitler birlikte hazırlanıp parlatıldı. Optik mikroskopta izlerin görünür hale gelebilmesi için örnekler kimyasal yıkama işleminden geçirilidi. Bu aşamadan sonra örnekler fizyon izi analizi yapılabilir duruma geldi. Her örnek için fizyon izi yoğunlukları hesaplandı. Elde edilen iz yoğunlukları eşitlik 2. 2. 29' da yerine konarak obsidiyenler tarihlendirildi. Elde edilen yaş 4,2 x 106 yıl olup materyalin oluşum yaşını vermektedir. Obsidiyen örnekleri üzerinde yapılan bu çalışmada elde edilen yaşlar, materyalin oluşum yaşını vermiştir. Böylece FT tekniği kullanılarak obsidiyenlerin tarihlendirilebileceği sonucuna varıldı. Bir kısım örnekler sorunlu olduğundan değerlendirmeye almayıp tarihlendirme yapılamadı.
Özet (Çeviri)
80 SUMMARY In this study, the application of the FT technique to the obsidians has been realized. The necessary materials have been collected from Kars Diğor excavation. In the experiment, 5 obsidian artifacts have been studied. Two slices have been cut from each material. One of them has been sent to Belgium and exposed to slow neutron radiation in the reactor. The applied dose of neutron radiation is about 9.203 x 1014 n/cm2. The fossil and induced pieces have been prepared together and polished. An etching process has been applied in order to make the track visible under the optical microscope. Then the fission tracks can be counted easily. For each sample, density of fission tracks has been calculated and was used to obtain the ages of the samples by using FT age equation. The corrected age is 4.2 x 106 year and indicate the formation age of the obsidian samples. Consequently, it is determined that the FT technique can be used in order to date obsidians. Since some of the samples were problematic, they were kept out of the study and dating process was not applied to them.