İskenderun-Gönençay barajının mühendislik jeolojisi ve uluçınar (Arsuz) ovasının hidrojeoloji incelenmesi
Engineering geology of İskenderun-Gönençay dam and hydrogeological investigation of Uluçınar (Arsuz) plain
- Tez No: 50395
- Danışmanlar: PROF.DR. AZİZ ERTUNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 325
Özet
XVIII öz İnceleme İskenderun Gönençay Barajının mühendislik jeolojisi açısından yapılabilirliğini araştırmak ve Uluçınar (Arsuz) Ovasının hidrojeolojik özelliklerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Jeoteknik incelemelerde, 1199 m toplam derinlikte 25 adet temel sondaj kuyusu ve 89 m uzunluğunda 3 adet araştırma galerisi açılmıştır. İncelemeler sonucunda barajın zonlu toprak dolgu tipinde yapılabileceğine karar verilmiştir. Hidrojeoloji incelemelerinde, yöre jeoloji haritalaması ve ovada jeofizik incelemeler yapılmıştır. Verilere göre ovada işletme yapılan su sondaj kuyularına ek olarak 12 adet daha araştırma işletme amaçlı su sondaj kuyusu açılmıştır. Tüm kuyulardan su örnekleri alınmıştır. Ovada yeraltı suyu yönünden işletmeye uygun alanlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
XIX ABSTRACT The aim of this study to investigate the construction possibility of the İskenderun- Gönençay Dam by means of engineering geology and also the hydrogeological features of Uluçınar (Arsuz) Plain. During the geotechnical investigations 25 bore holes with 1 199 m total depth and 3 exploratory adits with 89 m length have been opened. At the and of these studies is decided to be built in zoned earth dam type. With the hydrogeological studies the geological map of the area and geophysical investigations have been done. Acording to the data 12 more explarotory and exploitation wells opened for water in addition to the other drilled wells in the Arsuz Plain. Water samples have been taken from all of these drilled wells. The plains which are suitable for the usage of ground water also have been identified.