Determination of vehicle operating cost of trucks for the moumenet of perishable
Bozulabilir maddelerin taşımacılığında taşıt işletme giderlerinin belirlenmesi
- Tez No: 75805
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR AKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
öz BOZULABİLİR MADDELERİN TAŞIMACILIĞINDA TAŞIT İŞLETME GİDERLERİNİN BELİRLENMESİ Özenen, Cem Galip Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Özdemir Akyılmaz Ekim 1998, 105 sayfaTürkiye, gelişmekte olan bir ülke olarak, kaynaklarını ekonomik olarak kullanmak zorundadır. Her türlü yatırıma başlamadan önce ekonomik analizinin yapılması gerekir. Ekonomik analiz, bir yatırımın yapılabilirliğini belirlemek için kullanılan bir yöntemdir. Ulaştırma projeleri büyük sermayeler gerektiren projelerdir. Ekonomik analiz aşamasında, bütün gider kalemlerinin göz önüne alınmalı, özellikle de gider-kar karşılaştırılması yapılırken özenli ve dikkatli davranılmalıdır. Gider kalemlerinin içinde, adından da anlaşılacağı gibi, yakıt, yağ, lastik, bakım-onarım ve amortisman gibi taşıtların işletilmesiyle ortaya çıkan giderler Taşıt İşletme Giderleri (TİG) olarak adlandırılmaktadır. Geçmişte, gelişmekte olan ülkelerde taşıt işletme giderlerini belirlemek için bazı çalışmalar yapılmıştır ve her çalışma sonucunda gider kalemleri için denklemler sunulmuştur. Türkiye'de ise, Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), Dünya Bankası tarafından oluşturulan HDM III ( Yol Tasarım ve Bakım Modeli) programını bazı uyarlamalar yaparak, TİG hesaplarında kullanmaktadır.Bu tezin amacı, örnek bir kesim olarak seçilen Fethiye - Ankara arasında, kamyonla yapılan yük taşımacılığının gerçek taşıt işletme giderlerini bulmak ve bunları diğer taşıt işletme gideri sonuçlarıyla karşılaştırmaktır. Tez kapsamında, ilk olarak Türkiye'deki yük taşımacılığı sistemi hakkında genel bilgiler verilmiştir. Daha sonra taşıt işletme giderinin tanımı yapılmış ve taşıt işletme giderlerini etkileyen faktörler açıklanmıştır. Arz, talep özellikleri ve ulaştırma maliyetlerini de içeren ulaştırma ekonomisi hakkında verilen bilgilerden sonra, yapılan çalışmanın (anket çalışması) metodu ve sonuçları verilmiştir. Bu sonuçlar daha sonra, Dünya Bankası tarafından oluşturulan diğer modellerin ve Karayolları Genel Müdürlüğü'nün sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, karşılaştırılan değerlerin birbirinden farklılık göstermesi neticesinde, Türkiye'de taşıt işletme giderlerinin doğru ve güvenilir bir şekilde bulunabilmesi için bazı önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Ekonomik Analiz, Taşıt İşletme Giderleri, Anket Çalışması vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF VEHICLE OPERATING COST OF TRUCKS FOR THE MOVEMENT OF PERISHABLE GOODS Özenen, Cem Galip M. S. in Civil Eng. Supervisor : Prof. Dr. Özdemir Ayılmaz October 1998, 105 pages Turkey, as a developing country, has to use its resources economically. Every investment needs an economic analysis before implementing the project. Economic analysis is a way to determine the feasibility of an investment. Transportation projects are capital intensive in nature. At the economic analysis stage, all kind of cost items should be considered. The special care is needed for the comparison of costs and benefits. Within the cost group, as the name implies, the cost items which are incurred during the operation of vehicles like fuel, oil, tire, maintenance and repair and depreciation costs are considered as vehicle operating costs (VOC). In the past some studies are conducted to determine VOC in developing countries and each study provided relationships for cost items. In Turkish practice 111General Directorate of Highways (KGM) applies HDM IH ( Highway Design and Maintenance Model ) developed by the World Bank by some adaptations. The major purpose of this thesis is to determine the real values of vehicle operating costs for freight transportation by trucks in real life - on a sample route selected as between Fethiye and Ankara - and compare them with the results of other vehicle operating cost relationships. Within the content of this thesis firstly a general knowledge is given about Turkish freight transportation system. Then the vehicle operating cost is defined and the factors effecting vehicle operating costs are explained. After brief information about transportation economy including demand and supply properties and transportation costs, the methodology and the results of the survey study are given. These results are, then, compared with the results arise from the other VOC relationships developed by the World Bank and KGM results. After the comparison, an overestimation is observed in the model relationships. Due to the differences in values of the models, some proposals are given in order to determine the vehicle operating costs correctly in Turkey. Key Words : Economic Analysis, Vehicle Operating Costs, Survey Study IV