Oyun eğitiminin sedanter çocukların dikkat ve konsantrasyon düzeyi ile el-göz koordinasyonuna etkisi
The effects of game education on attention and concentration levels and hand-eye coordination of the sedentary chi̇ldren
- Tez No: 503949
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada, oyun eğitiminin sedanter çocukların dikkat ve konsantrasyon düzeyi ile el-göz koordinasyonuna etkisi araştırılmıştır. Araştırma evrenini Elazığ il merkezinde bulunan bir ortaokulun 6, 7 ve 8'inci sınıf öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma örneklemini ise bu okulda eğitim gören 6., 7. ve 8'inci sınıf öğrencilerinden rastgele seçilen 12-14 yaş grubunda kız, erkek deney (n=225) ve kontrol (n=225) grubu olmak üzere toplam 450 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada deney grubu sekiz hafta boyunca, haftada iki ders saati süresince dikkat ve konsantrasyon ve el-göz koordinasyonu düzeyini arttırabileceği düşünülen 16 eğitsel oyun ve dart artışları yapmıştır. Kontrol grubuna ise ön test-son test dart atışları yaptırılmıştır. Dikkat ve konsantrasyon değerlendirilmesinde Brickenkamp (1962) tarafından geliştirilen d2 dikkat testi kullanılmıştır. El-göz koordinasyonu dart atışları ile değerlendirilmiştir. Ölçümler ön ve son test olarak uygulanmış, veriler SPSS 22 Paket programında değerlendirilmiş, anlamlılık düzeyi p0.05). Deney grubu ön ve son test sonuçlarına göre, toplam işlenen madde sayılarında (TM), toplam performanslarında (TM-H), konsantrasyon performanslarında (KP) artışlar meydana geldiği, toplam hata ve dalgalanma düzeylerinde (H, H%, DO) ise azalma meydana geldiği gözlenmiştir. d2 testi performansı ve dart atışlarında el-göz koordinasyonunda deney grubu lehinde % 27-90 oranlarında değişim saptanmıştır. Sonuç olarak, d2 testi ve dart atışları performans puanlarına bakıldığında; sekiz haftalık eğitsel oyun ve dart eğitiminin, öğrencilerin dikkat ve konsantrasyonu ile el-göz koordinasyon düzeylerine yüksek düzeyde olumlu etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar özellikle beden eğitimi derslerinde dikkat ve konsantrasyon artırıcı eğitimin önemini ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of game education on the attention and concentration levels and hand-eye coordination of sedentary children were researched. The research universe compose 6th, 7th, and 8th grade students of a secondary school where is in the city centre of Elazig. The sample of the research compose 450 students, including girls and boys (n=225) and control group (n=225) in the 12-14 age group randomly selected from the 6th, 7th and 8th grade students in this school. In the study, the experimental group played 16 educational games and threw dart that was thought to increase attention and concentration and hand-eye coordination levels during two course hours time among the eight weeks. For the control group, pre-test and post-test throwing darts were made. Developed by Brickenkamp (1962) d2 testing was used in the evaluation of attention and concentration. Eye-hand coordination was assessed through dart throws. Measurements were applied as pre-test and post-test; the data was evaluated with SPSS 22 packaged software, and the level of significance was seen to be p 0.05). According to pre- and post-test results of the experiment group, it was observed a decrease in the total error and fluctuation levels (H, H%, DO); on the other side, it was observed an increase in the total number of work item (TM), total performance (TM-H) and concentration performance. 27-90 % a change was identified in favor of the experimental group in d2 test performance, hand-eye coordination and dart throws. As a result, when d2 test and dart throw performance scores are examined, it was identified that eight-week educational games and darts education have a high positive effect on attention and concentration of students and hand-eye coordination levels. These results reveal the importance of attention and concentration enhancing education, especially in physical education courses.