Oyun temelli sosyal beceri eğitiminin 60-72 aylık çocukların dil gelişimine etkisi
The effect of play-based social skills training on 60-72 months-old children's language development
  1. Tez No: 645822
  2. Yazar: GAMZE ACIBAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİFE KEBİRE NİLGÜN SARP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Education and Training, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın amacı, oyun temelli sosyal beceri eğitiminin 60-72 aylık çocukların dil gelişimine olan etkisini saptamaktır. Araştırmanın çalışma grubu 2019-2020 eğitim öğretim yılında, İstanbul Anadolu yakasındaki özel bir okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 60-72 aylık 24 çocuktan oluşmaktadır. Çocukların 12'si deney ve 12'si kontrol grubu olarak seçilmiştir. Araştırma kapsamında iki veri toplama aracı kullanılmıştır. Bunlar, araştırmacı tarafından geliştirilen ''Kişisel Bilgi Formu'' ve ''Peabody Resim Kelime Testi''.dir. Deney ve kontrol grubunda yer alan çocuklara ''Peabody Resim Kelime Testi ''.ön test olarak uygulanmıştır. Deney grubunda yer alan çocuklara 8 hafta, haftada 2 gün ve 40 dakika olmak üzere ''Oyun Temelli Sosyal Beceri Eğitim Programı'' uygulanmıştır. Bu süreçte kontrol grubunda yer alan çocuklara herhangi bir oyun temelli sosyal beceri eğitim programı uygulanmamıştır. Eğitim programının sonunda hem deney hem kontrol grubunda yer alan çocuklara aynı test son test olarak uygulanmıştır. Uygulanan testin verileri SPSS 21 programı ile analiz edilmiştir. Deney ve kontrol grubunda yer alan çocukların oyun temelli sosyal beceri eğitimi ile dil gelişimi arasında anlamlı bir fark olup olmadığını test etmek için verimize Kolmogorov Smirnov normallik testi uygulanmış ve test puanlarının normal dağıldığı saptanmıştır. Verimiz normal dağıldığı için parametrik testler uygulanarak hipotezlerimiz doğrulanmıştır. Anlamlılık düzeyi α=0.05 olarak seçilmiştir. Deney ve kontrol grubunun dil gelişim düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre değişiminin anlamlı olup olmadığını test etmek amacıyla verimiz Tekrarlı Ölçümler İçin ANOVA analizi ile incelenmiştir. Araştırmanın bulgularında, deney ve kontrol grubu çocukların dil gelişimleri ile cinsiyet, yaş, anne ve baba eğitim durumu, kardeş sayısı, okul öncesi eğitime devam süresi gibi değişkenlerin arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Araştırmanın sonucunda, deney ve kontrol grubundaki çocukların oyun temelli sosyal beceri eğitimi ile dil gelişimi arasında anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Bulgulara göre, deney grubuna uygulanan oyun temelli sosyal beceri eğitimi sonucunda kontrol grubuna oranla deney grubunun son test puanlarında artış gözlemlenmiştir. Böylece 'Oyun Temelli Sosyal Beceri Eğitiminin'' dil gelişimi üzerinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to determine the effect of play- based social skills training on 60- 72 months- old children's language development. The study population consisted of 24 children (experimental:12, control:12) who were 60- 72 months old and attending a private preschool in the Asian side of İstanbul in 2019- 2020. The data for the research was collected via 'Personal Information Form' developed by the researcher and Peabody Picture Vocabulary Test.''Peabody Picture Vocabulary Test' was applied to the experimental and control groups as pre- test. The 'Play- Based Social Skills Training Program' was implemented to the experimental group for forty minutes twice a week for a period of eight weeks. The play- based social skills training program was not applied to the control group within that period. At the end of the training program, the same test was applied to both experimental and control groups as post- test. SPSS 21 program was used to analyse the data. Kolmogorov Smirnov Normality Test was utilized in order to examine whether there was a significant difference between play- based social skills training and the language development of the children in experimental and control groups and it was found that the test scores showed normal distribution. Since the data showed normal distribution, the hypotheses were confirmed through parametric tests. The level of significance was determined as α=0.05. The data has been researched by Analysis of Variance (ANOVA) so as to test significancy of the time and variable based evolution of language development levels of experimental and control groups. Based on the findings of the study, it was acknowledged that there were significant differences between play- based social skills training and the language development of the children in experimental and control groups. According to the findings, the post- test scores of the experimental group were observed to increase, compared to the control group, as a result of play- based social skills training program having been applied to experimental group. It was found that 'Play- Based Social Skills Training Program' was effective on the language development.