Futbolda oyun eğitiminin sporda ahlaktan uzaklaşma ve karakter gelişimi üzerine etkisi
The effect of game training in soccer on moral detachment and character development in sports
- Tez No: 665952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma, futbolda oyun eğitiminin sporda ahlaktan uzaklaşma ve karakter gelişimi üzerine etkisinin olup olmadığını araştırmak amacıyla yapıldı. Araştırma deneysel desen modeli olan ön test son test kontrol gruplu model kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma Şanlıurfa Merkez Haliliye ilçesine bağlı bulunan Şanlıurfa Gençlik Spor futbol takımı alt yapısı kategorisindeki (U14-U15) 30 erkek futbolcunun Örneklem grubunu basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Araştırmaya sporcular, aralarında fark oluşturmayacak şekilde iki eşit guruba (deney ve kontrol) ayrılmıştır. Deney grubu (Ahlaki yaklaşım ve karakter eğitim modelinin uygulandığı grup) 15 futbolcu ve Kontrol grubu (müdahalede bulunulmayan grup) 15 futbolcu olmak üzere toplam 30 futbolcu katıldı. Veri toplama aracı olarak, Boardley ve Kavussanu (2008) tarafından geliştirilen (MDSSS) Sporda Ahlaktan Uzaklaşma Ölçeği Kısa Formunun, Gürpınar (2015) (Sporda Ahlaktan Uzaklaşma Ölçeği) ve Jang (2013) tarafından geliştirilen Spor Karakter Ölçeği'nin, Görgüt ve Tuncel (2017) tarafından Türk Kültürüne uyarlanmış hali (Spor Karakter Ölçeği) olmak üzere iki adet ölçek ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Araştırma verilerinin istatistik analizleri için SPSS 22.00 programı kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde aritmetik ortalama, standart sapma, Kolmogorov-Simirnov normallik testi, bağımsız gruplar için Mann Whitney U-Testi ve tekrarlı ölçümlerde Wilcoxon W eşleştirilmiş örneklem testi kullanılmıştır. Araştırmada deney gurubunda yer alan futbolcuların sporda ahlaktan uzaklaşma ve spor karakterinden aldıkları ön test puanları ile son test puanları arasından yapılan karşılaştırmada son test puanlarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Kontrol grubunda yer alan öğrencilerin ön test puanları ile son test puanları arasında yapılan karşılaştırmada ise anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Elde edilen bu sonuçlardan hareketle ahlak ve karakter kazanımı hedeflenerek hazırlanan futbolda oyun eğitiminin sporda ahlaktan uzaklaşma ve karakter gelişimine olumlu etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to investigate whether game training in soccer has an effect on immoralization and character development in sports. The research was carried out using the pretest-posttest of experimental design model with control group model. The study The sampling group of 30 male footballers in the infrastructure category (U14-U15) of the Şanlıurfa Youth Sports football team in Şanlıurfa Central Haliliye district was selected by simple random sampling method. The athletes were divided into two equal groups (experimental and control) in the study without making any difference between them. A total of 30 players, 15 players in the experimental group (the group in which the moral approach and character training model was applied) and 15 players in the control group (non-intervention group) participated. As a data collection tool, the Short Form of (MDSSS) Morality in Sports Scale developed by Boardley and Kavussanu (2008), which developed by Gürpınar (2015) (Morality in Sports Scale) and Sports Character Scale developed by Jang (2013), and adapted to Turkish Culture by Görgüt and Tuncel ( 2017) (Sports Character Scale), two scales, were applied as pre-test and post-test. SPSS 22.00 program was used for statistical analysis of research data. Since the data did not show normal distribution, Mann Whitney U-Test was used for independent groups and Wilcoxon W paired sample test was used for repeated measures. In the study, it was observed that the posttest scores of the soccer players in the experimental group were higher in the comparison between the pre-test scores and the post-test scores they received from the sports character and withdrawal from morality. In the comparison between the pre-test scores and post-test scores of the students in the control group, no significant difference was found. Based on these results, it was seen that game training in soccer, which was prepared with the aim of gaining morality and character, had a positive effect on moving away from morality and character development in sports.