Evaluation of the effect of maxillary sinus augmentation on the maxillary sinus volume and sinus physiology: A cone-beam computed tomography follow-up
Maksiller sinüs augmentasyonunun total sinüs hacmi ve sinüs fizyolojisine etkisinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi. Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi
- Tez No: 503951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN DURSUN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sinüs lift ameliyatı posterior maksilladakı rezidüel kemik miktarının arttırılması için yapılan işlemdir. Sinüs elevasyon ameliyatından sonra hastaların çoğunda ameliyata bağlı patoloji gelişmese de bu ameliyat sinüs fizyolojisi için risk taşımaktadır. İlgili bölgenin kemik kalınlığının ölçülmesinde KIBT daha net sonuçlar vermektedir. Bu çalışmanın amacı sinüs cerrahisi sonrasında augmente edilmiş kemik hacmi ve total sinüs hacmini, krestal dişeti kalınlığı ve Schneiderian membran kalınlığı arasındaki ilişkini üçboyutlu olarak değerlendirmektir. Çalışmaya dahil edilmiş 22 hastaya iki aşamalı sinüs yükseltme ameliyatı uygulanmış, ameliyat sonrasında da herhangi bir komplikasyon gelişmemiştir. Tüm hastaların ameliyattan önceki ve sonraki KIBT görüntüleri detaylı incelenmiştir. Sinüs kvitesinin ortalama greftlenmiş kısmı %14,87 olarak tespit edilmiştir. Sinüs kavitesinin osteomeatal üniteye ve dolayısıyla sinüs fizyolojisine zarar vermeden greftlenmesi, sinüsün greftlenebilir güvenli hacminin aşılmadığı anlamına gelmektedir. Schneiderian membran kalınlığı ve krestal dişeti kalınlığı arasında korrelasyon tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Sinus lifting procedure is a form of preprosthetic surgery for increasing the quantity of bone in the posterior maxilla. Although not many patients develop maxillary sinus pathology-related complaints after sinus floor elevation surgery, this procedure carries the inherent risk of compromising sinus physiology. There is the risk of miscalculating the amount of available bone in the posterior maxilla for implant placement by using two-dimensional panoramic views. CBCT provides much more accurate measurements of the available bone volume. The overall aim of the present thesis were to evaluate three-dimensionally the augmented bone volume and total volume of the maxillary sinus, correlation between the thickness of the Schneiderian membrane and crestal gingival thickness, following sinus lift procedures. In this study all included 22 patients were successful two stage sinus elevation surgeries and without complications. All patients were preoperatively and postoperatively analyzed by CBCT. The average percentage of the grafted part was 14.87 % through manual measurements and 14.66 % through automatically measurements. Safe volume after sinus grafting means not to interfere with the osteomeatal unit that hazardous to sinus physiology. No correlation weref found between the thickness of the Schneiderian membrane and crestal gingival thickness.