Tip 2 diyabetes mellitus hastalarında periodontal hastalık ve adipokin düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between periodontal disease and adipokine levels in type 2 diabetes mellitus patients
  1. Tez No: 503952
  2. Yazar: ELİF TEKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YEŞİM KIRZIOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
T2DM organizmanın karbohidrat ve lipid metabolizmasında kompleks problemlere yol açan, insülin yetersizliği ya da dokularda insüline direnç sonucu oluşan glukoz regülasyonu bozukluğuyla karakterize bir hastalıktır. Periodontitis ve T2DM'un her ikisi de kronik inflamatuvar tabiatta olan hastalıklardır ve inflamasyon patogenezlerinde önemli rol oynar. Son yıllarda oral ve sistemik hastalıklara özgü biyolojik belirteçlerin teşhis aracı olarak“bütün ağız”inflamatuvar durumu yansıtması dolayısıyla salya odak noktası haline gelmiştir. Çalışmamızın amacı, T2DM'de ve sağlıklı kontrollerde metabolik durum, klinik periodontal parametreler ile salya adipokin düzeyleri arasındaki olası ilişkilerin değerlendirilmesidir. Çalışmaya, yaşları 35-65 arasında değişen 78 sistemik sağlıklı, 161 T2DM'li olmak üzere, toplam 239 birey dahil edildi. Hastaların sosyodemografik özellikleri anket yardımıyla, metabolik özellikleri ise tıbbi kayıtlara göre belirlendi. Klinik periodontal parametreleri değerlendirildi. Salya TNF-α, IL-6, adiponektin ve vaspin düzeyleri belirlendi. T2DM ile birlikte periodontal inflamatuvar parametrelerin kötüleştiği, salya TNF-α, IL-6, vaspin düzeylerinin arttığı, adiponektin düzeylerinin ise azaldığı tespit edildi. Salya ve periodontal inflamatuvar parametreler ile metabolik parametreler arasında pozitif ilişki saptandı. Metabolik kontrol durumu kötüleştikçe PCD ve KAS'nin arttığı, diyabet tanı yaşının ise Gİ dışında diğer periodontal parametrelere etkisinin olmadığı görüldü. Diyabetik grupta PİYA ile NLO arasında pozitif, salya hacmi ile TDİ arasında negatif ilişki bulundu. T2DM'de salya adipokin düzeyleri metabolik kontrolden bağımsızdı. Metabolik kontrol durumu ağırlaştıkça periodontal hastalığın şiddeti artmaktadır.
Özet (Çeviri)
T2DM is a disease characterized by impaired glucose regulation resulting in insulin deficiency or insulin resistance in tissues leading to complex problems in the carbohydrate and lipid metabolism of the organism. Both periodontitis and T2DM are chronic inflammatory diseases and play an important role in the pathogenesis of inflammation. In recent years, saliva has become a focal point because it reflects the“whole mouth”inflammatory state as a diagnostic tool for biological markers specific to oral and systemic diseases. Aim of our study, the assessment of possible relationships between metabolic conditions, clinical periodontal parameters and salivary adipokine levels in T2DM and healthy controls. A total of 239 subjects were included in the study, including 78 systemic healthy, 161 T2DM patients aged 35-65 years. Sociodemographic characteristics of the patients were determined by questionnaires and metabolic characteristics were determined by medical records. Clinical periodontal parameters were evaluated. Salivary TNF-α, IL-6, Adiponectin and vaspin levels were determined. It was determined that periodontal inflammatory parameters were deteriorated with T2DM, salivary TNF-α, IL-6, vaspin levels increased and adiponectin levels decreased. There was a positive correlation between saliva and periodontal inflammatory parameters and metabolic parameters. As the metabolic control condition worsened, PCD and CAL were increased, and diabetic age was not affected by other periodontal parameters other than GI. In the diabetic group, there was a positive correlation between PISA and NLR, and a negative correlation between saliva volume and TDI. Salivary adipokine levels in T2DM were independent of metabolic control. The severity of periodontal disease increases as the metabolic control state aggravates.