Tip 2 diyabetli hastalarda periodontal hastalık ile periostin, MMP-8 ve TIMP-1 arasındaki biyokimyasal ve klinik ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the biochemical and clinical relationship between periodontal disease and periostin, MMP-8, and TIMP-1 in patients with type 2 diabetes
- Tez No: 1021479
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ERHAN FIRATLI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sigara kullanmayan tip 2 diyabetli (DM) ve sistemik olarak sağlıklı periodontitis hastalarında diş eti oluğu sıvısı (DOS) periostin, matriks metalloproteinaz-8 (MMP-8) ve doku metalloproteinaz inhibitörü-1 (TIMP-1) düzeylerini ve MMP-8/TIMP-1 oranını karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 26 tip 2 diyabetli ve periodontitisli (DP), 29 sistemik sağlıklı periodontitisli (SP) ve 25 sistemik ve periodontal olarak sağlıklı (SS) olmak üzere toplam 80 birey dahil edildi. Tüm bireylerde plak indeksi, gingival indeks, sondalama cep derinliği, sondalamada kanama ve klinik ataşman seviyesi ölçüldü, HbA1c değerleri kaydedildi ve DOS örnekleri toplandı. Biyobelirteç düzeyleri ELISA yöntemiyle belirlendi. İstatistiksel değerlendirmede tek yönlü varyans analizi, Tamhane post-hoc testi ve Pearson korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: Klinik parametreler her iki periodontitis grubunda kontrol grubuna göre anlamlı yüksek bulundu (p<0,001). DOS hacmi gruplar arasında anlamlı farklılık gösterirken (p=0,004), DOS periostin, MMP-8, TIMP-1 düzeyleri ve MMP-8/TIMP-1 oranı bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. MMP-8/TIMP-1 oranı klinik periodontal parametrelerle orta düzeyde anlamlı pozitif korelasyon gösterdi. Sonuç: Tip 2 diyabetin periodontitisli bireylerde DOS periostin, MMP-8 ve TIMP-1 düzeylerini anlamlı düzeyde değiştirmediği, ancak periodontitis şiddetini artırma eğiliminde olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the levels of periostin, matrix metalloproteinase-8 (MMP-8), and tissue inhibitor of metalloproteinase-1 (TIMP-1), as well as the MMP-8/TIMP-1 ratio, in gingival crevicular fluid (GCF) of non-smoking patients with Type 2 diabetes mellitus (DM) and periodontitis, and systemically healthy patients with periodontitis. Materials and Methods: A total of 80 individuals were enrolled in the study, including 26 patients with Type 2 DM and periodontitis (DP), 29 systemically healthy patients with periodontitis (SP), and 25 systemically and periodontally healthy individuals (SS). Plaque index, gingival index, probing pocket depth, bleeding on probing, and clinical attachment level were recorded; HbA1c values were measured, and GCF samples were collected from all participants. Biomarker levels were determined by ELISA. Statistical analyses were performed using one-way ANOVA, Tamhane post-hoc test, and Pearson correlation analysis. Results: Clinical parameters were significantly higher in both periodontitis groups compared to the control group (p<0.001). Although GCF volume showed a significant difference among the groups (p=0.004), no statistically significant differences were observed among the groups in terms of GCF periostin, MMP-8, TIMP-1 levels, or the MMP-8/TIMP-1 ratio. The MMP-8/TIMP-1 ratio showed a moderate, statistically significant positive correlation with clinical periodontal parameters. Conclusion: Type 2 DM did not significantly alter GCF periostin, MMP-8, or TIMP-1 levels in patients with periodontitis; however, it appeared to be associated with a tendency toward increased periodontitis severity.