Elit grekoromen güreşçilerde müsabaka öncesi dönemde uygulanan ağırlık kaybına yönelik beslenme programının, vücut kompozisyonu, kuvvet ve duygudurum profiline etkisi
The effect of nutrition program on body composition, strength and mood profile of elite grecoroman wrestlers for weight loss in pre-competition period
  1. Tez No: 504018
  2. Yazar: MUTALLİP AYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL KÜÇÜK YETGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, Grekoromen Güreş Milli Takım sporcularına müsabaka öncesi ağırlık kaybı döneminde uygulanan beslenme programının vücut kompozisyonu, kuvvet ve duygudurum profiline etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın deney grubunu farklı sıkletlerdeki 23 Yaş Altı Grekoromen Güreş Milli Takımı sporcuları (n=8), kontrol grubunu da aynı sıkletlerdeki yedek sporcular (n=8) oluşturmuştur. Deney grubu sıklet ağırlığına ulaşabilmek için diyetisyen eşliğinde ağırlık kaybı programı uygularken, kontrol grubu kendi yöntemlerini kullanarak ağırlık kaybetmişlerdir. Her iki grubu oluşturan sporcuların, 23 günlük milli takım hazırlık kampı başlangıcında ve sonunda olmak üzere BEBİS ile analiz edilen 14 günlük besin ve sıvı tüketimi kaydı alınmış, duygudurum profili anketi doldurmaları sağlanmış, antropometrik ölçümler alınarak vücut kompozisyonları belirlenmiş, idrar yoğunluğu ölçümleri yapılmış ve pençe kuvveti testine tabi tutulmuşlardır. NCSS 2007 programı kullanılarak tanımlayıcı istatistikler, normal dağılım göstermeyen değişkenlerin iki grup karşılaştırmalarında Mann Whitney U, grup içi değerlendirmelerinde Wilcoxon Signed Ranks, değişkenler arası ilişkilerin değerlendirilmesinde Spearman's Korelasyon Analizi, normallik incelemesinde Kolmogorov-Smirnov Testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effect of nutrition program applied to the grecoromen wrestling national team athletes before pre-competition weight loss on body composition, strength and mood profile. The experimental group of the study consisted of the wrestling national team athletes (n = 8) and the control group (n = 8) at the same intervals. When the experimental group was performing a weight loss program in the presence of a dietitian, the control group lost weight by using their own methods. The athletes who constituted the two groups were enrolled for 14 days of nutrient and fluid consumption analyzed by BEBİS at the beginning and at the end of the 23 day national team preparation camp. The body composition was determined by taking anthropometric measurements, urine density was measured, test. MannWhitneyU, Wilcoxon Signed Ranks, Spearman's Correlation Analysis, and Kolmogorov- Smirnov test were used in the NCSS 2007 program.