KOBİ yöneticilerinin kişilik özelliklerinin bireysel yenilikçiliklerine etkisi: Burdur ili örneği
Impact of personality characteristics of SME managers on their individual innovativeness: The case of Burdur
- Tez No: 504113
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma kapsamında yöneticilerin kişilik özellikleri ile bireysel yenilikçilik özellikleri tespit edilmeye çalışılmış, kişilik özellikleri ile bireysel yenilikçilikleri arasındaki olası ilişkiler sorgulanmıştır. Araştırma Burdur'da faaliyet gösteren KOBİ'lerin yöneticilerini kapsamaktadır. Nicel araştırma yöntemlerinin uygulandığı araştırmada veriler 190 yöneticiye uygulanan anket aracılığı ile elde edilmiştir. Ankette demografik sorular, John vd. (1991) geliştirdiği Beş Faktör Kişilik Ölçeği ve Hurt vd. (1977) geliştirdiği Bireysel Yenilikçilik Ölçeği yer almaktadır. Araştırma sonucunda yöneticilerin yüksek düzeyde deneyime açık, sorumluluk sahibi ve geçimlilik kişilik özelliğine sahip olduğu, düşük düzeyde bireysel yenilikçi ve en çok sorgulayıcı kategorisinde yer aldıkları görülmektedir. Dışa dönüklük ve deneyime açıklık kişilik özelliklerinin bireysel yenilikçiliği pozitif yönde, duygusal dengesizlik kişilik özelliğinin ise negatif yönde etkilediği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this research, personality traits and individual innovativeness traits of managers were tried to be determined. Possible relations between personality traits and individual innovations were questioned. The survey covers the managers of SMEs operating in Burdur. In the survey in which quantitative research methods were applied, the results were obtained through a questionnaire applied to 190 managers. The survey included demographic questions, Five Factor Personality Scale by John et al (1991) and The Individual Innovation Scale developed by Hurt et al (1977). As a result of the research, it is observed that the managers have a high level of experiential openness, responsibility and esay-going personality traits, at a low level, they fall into individual innovative and the most questioning categories. It has been understood that personality traits like being extroverted and experiential openness influence individual innovation in the positive direction; whereas emotional imbalance affected it negatively.