Understanding the influence of entrepreneur personality on product branding, corporate brand image and sme performance
Girişimci kişiliğinin ürün markası, kurumsal marka imajı ve kobi performansı üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 823691
  2. Yazar: SERAP SARP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELCUK UYGUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Brunel University London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bu tezin amacı, KOBİ sahiplerinin ve/veya yöneticilerinin kurumsal markayı nasıl yorumladıklarını anlamak ve KOBİ sahibi/yöneticilerine ait kişilik özelliklerinin, müşteri memnuniyeti ve sadakatini etkileyen pazarlama karması ve kurumsal marka imaji üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu nedenle, bu tez öncelikle KOBİ bağlamındaki mevcut literatürü pazarlama ve markalaşma etkinlikleriyle birlikte tartışmaktadır. Ayrıca, bu tez KOBİ'lerin kurumsal marka ve algısının anlaşılmasına önem verir. KOBİ'lerin kurumsal markayı nasıl anladıklarının yanı sıra, kurumsal markalasmayı uygularken karşılaşılan zorluk ve fırsatlar, ve kurumsal markanın KOBİ'lerde ortaya çıkardığı sonuçları inceler. Bu araştırmada, yarı-yapılandırılmıs mulakatlardan elde edilen nitel veriler ve anketten elde edilen nicel veriler kullanılarak, karma yöntem yaklaşımı benimsenmiştir. Yarı yapılandırılmış mülakatlar, kartopu örneklemiyle 15 Türk perakende KOBİ yöneticisi/sahibiyle gerçekleştirilmiştir. Nitel bulgular, temel kavramları işlevselleştirmeye, kavramsal bir model geliştirmeye, araştırma araçları geliştirmeye ve uygun ölçüm ölçeklerini sonuçlandırmaya yardımcı olmuştur. Daha sonra, KOBİ kurumsal marka imaj modeli olarak adlandırılan yeni kavramsal model, IBM SPSS 23 istatistik aracı ve yapısal eşitlik modellemesi (AMOS) ile doğrulanmıştır. Bu, seçilmis KOBİ'lerden ürün veya hizmet satın almış olan 426 KOBİ müşterilerinden toplanan anket soruları temel alınarak yapıldı. Ölçeklerin geçerlilik ve güvenilirlik açısından testi, keşfedici faktör analizi (EFA), cronbach alfa ve doğrulayıcı faktör analizi (CFA) ile yapılmıştır. Bunu takiben, yapılar arasında önerilen hipotezler incelenmiştir. Bu araştırmanın teorik katkısı kavramsal bir çerçeve geliştirmek ve ampirik olarak test etmektir. Veri analizi sonuçları, KOBİ yöneticilerinin/sahiplerinin kişiliğinin kurumsal marka imajını oluşturduğunu göstermektedir. Sonuçlar, yöneticilerin/sahiplerin iki kişilik özelliğinin; deneyime açıklik ve uyumluluğun algılanan ürün kalitesi üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Kurumsal marka imajını şekillendiren en önemli pazarlama karması olan, algılanan ürün/hizmet kalitesi ve girişimcinin uyumlu kişilik özelliğinin kurumsal marka imaji üzerinde güçlü bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Bunlara ek olarak, tüketiciler KOBİ kurumsal marka imajını daha cok uyumluluk ile tanımlamışlardır. Bu çalışma ampirik olarak KOBİ kurumsal marka imajının ve algılanan ürün/hizmet kalitesinin müşteri memnuniyeti yoluyla müşteri sadakati üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu buldu. Aynı zamanda, kurumsal marka literatürü çoğunlukla gelişmiş ülkelere odaklanırken, bu calışmada literatüre yeni bir bakış açısı eklemek amacıyla gelişmekte olan bir ülke seçilmiştir. Ayrıca, kurumsal marka ile ilgili karma yöntem çalışmaları sınırlı sayıdadır, karma yöntemin kullanılması, iki farklı KOBİ paydaşından katkı sağlanmasına imkan vermiştir. Bu araştırmanın yönetsel çıkarımları, KOBİ kurumsal marka bilgisini genişletmek ve işletme performansını artırmak için KOBİ yöneticilerine/sahiplerine bir anlayış kazandırmasıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to understand how SMEs' owners and/or managers interpret the corporate branding, and to examine the impact of the of SME owner/managers personality characteristics on perception of marketing mix and corporate brand image formation which affect customers' satisfaction and loyalty. Therefore, this thesis firstly discusses the current literature in the SME context together with their marketing and branding activities. Furthermore, the thesis pays particular attention to SME corporate branding with regard to understanding its perception. It also considers how SMEs understand corporate branding as well as the challenges and opportunities through which they are required to implement corporate branding, and also the outcomes of corporate branding in the SME context. This research adopted a mixed-methods approach by using qualitative data from semi-structured in-depth interviews and quantitative data from the survey. The semi-structured interview was conducted with 15 Turkish retail SME managers/owners with snowball sampling. The qualitative findings help to operationalise the principal concepts, to develop a conceptual model, to develop research instruments and to finalise appropriate scales of measurement. Subsequently, the new conceptual model, which is named as the SME corporate brand image model, was validated through the IBM SPSS 23 statistical tool and structural equation modelling (AMOS). This was based on the survey questionnaires collected from 426 SME customers who had bought products or services from the selected SMEs. Exploratory factor analysis (EFA) and Cronbach alpha and confirmatory factor analysis (CFA) were conducted to ensure the scales' robustness in terms of validity and reliability. Following this, the proposed hypotheses between constructs were examined. The theoretical contribution of this research is to develop a conceptual framework and empirically test. The data analysis results show that the personality of the SME managers/owners forms the corporate brand image. The results show that two personality characteristics of managers/owners; openness to experience and agreeableness have an impact on perceived product quality. And perceived product/service quality is the most significant marketing mix elements that shape the corporate brand image and agreeableness personality of entrepreneur have a strong impact on SME corporate brand image. Furthermore, consumers expressed the SME corporate brand image more in terms of agreeableness. The present study has empirically found that the SME corporate brand image and the perceived product/service quality has a positive impact on customer loyalty through customer satisfaction. Furthermore, corporate branding literature is mostly focus on developed countries, thus, an emerging market which is chosen for the purpose of adding new insights to the literature. Also, in the context of corporate branding, the mixed method studies are limited, conducting mixed methods allows to get contribution by two different stakeholders of the SMEs. The managerial implications of this research are that it extends the knowledge of SME corporate branding and provides an insight into SME managers/owners in order to enhance company performance.