Bazı Ru izotoplarının elektromanyetik geçişlerinin çok kutupluluklarının incelenemesi
  1. Tez No: 50415
  2. Yazar: NURETTİN TÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İHSAN ULUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
BAZI Ru İZOTOPLARININ ELEKTROMANYETİK GEÇİŞLERİNİN ÇOKKUTUPLULUKLARTNIN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Nurettin Türkan CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1996 ÖZET Bu çalışmada deformasyon geçiş bölgesinde bulunan Ru izotoplarından bazılarının enerji seviyeleri, B(E2) değerleri ve çokkutuplu karışım oranları incelenmiştir.Etkileşen Bozon Modeli(IBM) kullanılarak elde edilen sonuçlarla çeşitli çalışmalardaki teorik ve deneysel sonuçlar karşılaştırılarak bu çekirdeğin.deformasyon özellikleri hakkında bir düşünceye ulaşılmaya çalışılmıştır. Sonuçta yapılan hesaplamaların deneysel ve teorik sonuçlarla genel olarak uyum içinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
THE INVESTIGATION OF THE MULTIPOLARITIES OF THE ELECTROMAGNETIC TRANSITION OF SOME Ru IZOTOPES (MSc.Thesis) Nurettin Türkan CELAL BAYAR UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1996 ABSTRACT In this work, energy levels,B(E2) values and mixing ratios of some Ru izotopes at onset of the deformed region were investigated.By using the rules of Interacting Boson Model(IBM), energy levels,B(E2) values and the mixing ratios of some izotopes of Ru were calculated. The results were compared with the values obtained before.lt is shown that these values were in agreement with the previous theoretical and experimental results.