Pazarcık (Kahramanmaraş) ve Solhan (Bingöl) magmatiklerinin demiryolu balastı olarak kullanılabilirliği
Usability of Pazarcik (Kahramanmaraş) and Solhan (Bingol) magmatics as railway ballas
  1. Tez No: 504217
  2. Yazar: AHMET SABANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada; Pazarcık (Kahramanmaraş) ve Solhan (Bingöl) magmatik kayaçlarının; fiziksel, mekanik ve kimyasal özelliklerinin belirlenmesi ve Demiryolu Balastı olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Çalışma kapsamında; Solhan (Bingöl) ve Pazarcıkta (Kahramanmaraş) bulunan volkanik kökenli kayaçlar kullanılmıştır. Söz konusu bölgelerde yapılan arazi çalışmalarında deneylerde kullanmak için kayaç örnekleri alınmıştır. Derlenen her iki örnek grubunun da, mineralojik (XRD) ve kimyasal (XRF) özellikleri belirlenerek, Pazarcık (Kahramanmaraş) volkanitleri; kuvarssız veya çok az kuvarslı feldispatlı ve koyu mineralli bazalt, Solhan (Bingöl) volkanitleri ise; kuvarslı - feldispatlı ve koyu mineralli dasit olduğu belirlenmiştir. Pazarcıktan (Kahramanmaraş) alınan örneklerin Orta-Üst Miyosen yaşlı Yavuzeli Formasyonuna, Solhandan (Bingöl) alınan örneklerin ise Üst Miyosen yaşlı Solhan Formasyonuna ait oldukları belirlenmiştir. Yapılan XRF analizlerinde her iki grup kayaç örneklerinin temel bileşenin SiO2 ikincil bileşeninin ise CaO olduğu ve yapılan XRD testlerinde; Pazarcık (Kahramanmaraş) kayaç örneğinin: albit, hematit, mikroklin, sanidin ve kuvars minerallerinden, Solhan (Bingöl) kayaç örneğinin ise albit, kuvars, mikroklin ve anortoklas minerallerinden oluştuğu belirlenmiştir. Kayaç örneklerinin, mekanik (Los angelas aşınma direnci, MgSO4 don kaybı tayini, Endirekt çekme dayanımı, Tek eksenli basma dayanımı) ve fiziksel (Birim hacim ağırlık, Porozite, Sertlik tayini, Ağırlıkça ve Hacimce su emme) özellikleri belirlenmiştir. Yapılan deneysel çalışmalar ile Pazarcık (Kahramanmaraş) ve Solhan (Bingöl) magmatik kayaçlarının Demiryolu Balastı olarak kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; Pazarcık (Kahramanmaraş) and Solhan (Bingöl) magmatic rocks; physical, mechanical, and chemical properties and the possibility of use as railway ballast was investigated. Scope of work; The volcanic rocks in the Solhan (Bingöl) and Pazarcık (Kahramanmaraş) are used. Rock specimens were taken for the experiments in the mentioned regions. Both petrographic, mineralogical (XRD) and chemical (XRF) properties of sample groups were determined; It has been determined that Pazarcık (Kahramanmaraş) magmatics are quartz-feldspar and dark minerals with quartzless or slightly basalt, Solhan (Bingöl) magmatics are quartz - feldspathic with dark mineral dacite. It was determined that the samples taken from Pazarcık (Kahramanmaraş) belong to the Middle Upper Miocene Yavuzeli Formation and those taken from Solhan (Bingöl) belong to the Upper Miocene Solhan Formation. In the XRF analyzes, it was found that the SiO2 secondary component of the two groups of rock samples were CaO and that in the XRD tests; It was determined that albite, hematite, microklin, sanidin and quartz minerals of the Pazarcık (Kahramanmaraş) rock sample and albite, quartz, microklin and anorthoclase minerals of the Solhan (Bingöl) rock sample were formed. Physical properties (Unit volume weight, Porosity, Hardness test, Weight and Volume water absorption) of rock samples were determined mechanically (Los angelas abrasion resistance, MgSO4 frost loss determination, Indirect tensile strength, Uniaxial compressive strength) and physical properties. Experimental studies have shown that both the Pazarcık (Kahramanmaraş) and the Solhan (Bingöl) magmatic rocks can be used as railroad ballast.