6 Şubat 2023 pazartesi Pazarcık merkezli Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerden etkilenmiş KSÜ Hastanesindeki depremzede sağlık çalışanlarının travma sonrası stres belirtilerinin psikolojik dayanıklılık ve stresle baş etme yöntemleri açısından değerlendirmesi
Evaluation of post-traumatic stress symptoms of health care workers at KSÜ Hospital, affected by the earthquakes in Kahramanmaraş, centered in Kahramanmaraş, on monday, February 6, 2023, in terms of psychological resilance and methods of coping with stress
- Tez No: 862005
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU FINDIKLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Amaç: Coğrafi konumumuzdan kaynaklı olarak sıkça yaşanan deprem felaketlerinden biri olan 6 Şubat 2023'te Kahramanmaraş'ta meydana gelmiş ve Türkiye'nin en yıkıcı deprem felaketi olarak kayıtlara geçmiş olan iki deprem, bu depremlere maruz kalan sağlık çalışanları üzerinde derin psikolojik etkiler bırakmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, bu depremler sonrasında sağlık çalışanları arasında görülen travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) ve travmatik stres belirti (TSB) düzeylerini belirlemek ve bu düzeylerin psikolojik dayanıklılık (PD) ile başa çıkma tarzlarıyla olan ilişkisini sosyodemografik verilerden de faydalanarak incelemektir. Yöntem: Bu çalışma, 20 Haziran 2023 tarihinde etik kurul onayı alındıktan sonra başlamış ve ölçekler 11 Temmuz 2023 – 27 Aralık 2023 tarihleri arasında uygulanmıştır. Kahramanmaraş Sütçü İmam Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesinde 6 Şubat 2023 tarihli Pazarcık merkezli Kahramanmaraş depremini yaşamış ve çalışmaya katılmayı kabul eden sağlık çalışanları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, 100 asistan doktor ve 131 hemşire olmak üzere toplam 231 sağlık çalışanı oluşturmuştur. Veri toplama süreci, 'Google Formlar' üzerinden dijital ortamda gerçekleştirilmiş ve katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu, TSSB Kontrol Listesi (DSM-5), Travmatik Stres Belirti Ölçeği (TSBÖ), Yetişkinler için Dayanıklılık Ölçeği (PDÖ) ve Başa Çıkma Tutumları Ölçeği (BÇTÖ) uygulanmıştır. Araştırma yaşanan depremin sağlık çalışanları üzerindeki travmatik etkileri ve bu etkilerin PD ve baş etme tarzları arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Due to the geographical location, two earthquakes occurred in Kahramanmaraş on February 6, 2023 were recorded as the most destructive earthquake disasters in Turkey and had a profound psychological impact on healthcare professionals who were exposed to these earthquakes. The main purpose of this study is to determine the post-traumatic stress disorder and traumatic stress symptom levels seen among healthcare professionals after these earthquakes and to examine the relationship of these levels with psychological resilience and coping styles using sociodemographic data. Method: This study started after the approval of the ethics committee on June 20, 2023, and the scales were applied between July 11, 2023 and December 27, 2023. The sample of the study consisted of voluntary healthcare professionals at Kahramanmaraş Sütçü İmam Health, Application and Research Hospital who experienced the Kahramanmaraş earthquake centered on Pazarcık on February 6, 2023. A total of 231 healthcare professionals, including 100 assistant doctors and 131 nurses participated in the study. The data collection process was carried out digitally through 'Google Forms' and Sociodemographic Data Form, Post-Traumatic Stress Disorder Checklist (DSM-5), Traumatic Stress Symptom Scale, Resilience Scale for Adults and Coping Attitudes Scale were applied to the participants. The study aimed to evaluate the traumatic effects of the earthquake on healthcare professionals and the relationship between the psychological resilience and coping styles of these effects.