Kısmî ifa
Partial performance
  1. Tez No: 522048
  2. Yazar: FERİDE DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALTUNKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
“Kısmî ifa”6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nda düzenlenmiştir. Borçların ifasına ilişkin hükümler arasında düzenlenen kısmî ifa konusu, edimin kısmî ifaya elverişliliği, ifanın gerçekleştirilme tarzı ve borca aykırılık hâlleri bakımından önem arz eden, çok yönlü bir müessesedir. Bu sebeple bölünebilir edim kavramının açıklanması ve aydınlatılması gerekmektedir. Kısmî ifa aynı zamanda diğer yönüyle borç ilişkisinin taraflarının birden fazla kişiden oluştuğu hâllerde edimin bölünebilirliği meselesi bakımından önem arz eder. Fakat bu hâller edimin bölünebilirliği ile doğrudan ilişkili olmayıp, borcun ya da sorumluluğun“paylaştırılması”ile ilgilidir. Bu ayırımların ortaya konması, bölünebilir edim kavramının açıklanması ve kısmî ifa ile yakından ilişkili kavramların açıklanmasını gerekli kılmıştır. Tezde ilk olarak bunlar incelenmiştir. Kısmî ifanın şartları TBK m. 84'ün uygulama alanı ve alacaklının kısmî ifayı ret hakkı ikinci bölümde açıklanmaktadır. Özellikle kısmî ifayı kabul zorunluluğu bulunan hâller ve bunun istisnalarında alacaklıya tanınan ret hakkı bu bölümde ele alınmıştır. Üçüncü bölüm kısmî ifanın hukukî sonuçlarına ayrılmıştır. Kısmî ifanın kabulü hâlinde ifa edilen ve ifa edilmeyen kısımlar bakımından doğan sonuçlar birbirinden farklıdır. Ret hakkının kullanılması hâlinde borcun tamamı bakımından ortaya çıkan hukukî sonuçlar bu bölümde ele alınmıştır. Son olarak kısmî ifanın fer'i haklar ve zamanaşımı bakımından hukukî sonuçlarına değinilmiştir. Araştırmalarımız sırasında vardığımız kanaatle, toplu olarak sonuç kısmında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
“Partial Performance”is regulated in Turkish Code of Obligations No. 6098. The concept of partial performance which is regulated among the provisions of performance of debts, is a sophisticated subject matter which has importance in the practicableness of debt for partial performance, the manner of performance and the situations of incompatibilities for debt. For this reason, the concept of divisible debt needs to be explained and clarified. Partial performance is also significant in terms of divisibility of the debt when the parties of the debt consist of more than one individual. However these conditions are not directly related to the divisibility of performance but rather the“allocation”of debts or liabilities. Those distinctions made essential to explain the concept of divisible performance and the other notions which closely related to divisible act.These issues were examined firstly in the thesis. Conditions of partial performance, the implementation area of TBK m.84 and the right of the creditor to disclaim the partial performance are explained in the second chapter. Especially the situations of obligation to accept partial performance and the right of disclaim which takes part in derogations are discussed in this chapter. The third part is devoted to the legal consequences of partial performance. The consequences that arise from acceptance of partial performance are different from each other in terms of the parts which are performed and which are not.Legal consequences arising in the case of the use of the right of disclaim are covered in this section. Finally, the legal consequences of accessory rights and the statute of limitations of partial performance are examined. The conclusions we have made during our research are collectively adressed in the conclusion.