Multiple skleroza bağlı gelişen nörojenik aşırı aktif mesane tedavisinde kullanılan perkütan posterior tibial sinir stimülasyonunun 24 aylık uzun dönem sonuçları
  1. Tez No: 504343
  2. Yazar: MEHMET SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN KABAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç : Bu çalışmanın amacı ; Multiple Skleroz (MS)'a bağlı gelişen nörojenik aşırı aktif mesanede (NAAM) Posterior Tibial Sinir Stimulasyonu (PTSS)'nun başlangıçtan itibaren 24 ay boyunca uygulanma süre aralığının uzatılarak etkinliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal-Metod :PTSS tedavisine toplam 71 hasta ile başlandı ve 57 hasta 24 aylık tedavi protokolünü tamamladı. Başlangıçta 12 hafta süresince her hafta sonraki 3 ay boyunca 14 günde bir devam eden 3 ay boyunca 21 gün de bir uygulandıktan sonra 24 ay'a kadar 28 günde bir olacak şekilde uygulandı. Hastalar 3 günlük işeme günlüğü ile gündüz işeme sıklığı, sıkışma, sıkışma tipi idrar kaçırma, noktüri, işeme miktarlarını belirlemek için başlangıçta ve daha sonra 3, 6, 9, 12 ve 24'nci aylarda değerlendirildiler. Hastalar 3 günlük işeme günlüğü ile gündüz işeme sıklığı, sıkışma, sıkışma tipi idrar kaçırma, noktüri, işeme miktarlarını belirlemek için başlangıçta ve daha sonra 3, 6, 9, 12 ve 24'nci aylarda değerlendirildiler. Bulgular :PTSS tedavi protokolünü tamamlayan ve çalışmaya dahil edilen 57 hastanın yaş ortalaması 42.6 ± 8.2 (23-64)'di. İşeme günlüğü parametrelerindeki başlangıç, 6, 9, 12 ve 24'üncü aylardaki iyileşmeler anlamlı olarak gözlendi.
Özet (Çeviri)
Aims: The aim of this study is to determine the sustained therapeutic efficacy and treatment intervals for PTNS in NOAB with MS, offering periodic additional treatments during 24 months in patients who completed an initial course of 12 consecutive weekly sessions. Methods: A total of 71 patients enrolled to the PTNS treatment and 57 patients completed the one year PTNS treatment with tapering protocol 6, 9, 12 and 24 months of therapy, respectively. After 12 weeks therapy, PTNS applied for 14 days interval for 3 months, 21 days interval for 3 months and 28 days interval for 3 months. The patients completed a 3-day voiding diary at 3rd, 6th, 9th, 12th and 24th months. The patients requested to complete validated questionnaires (ICIQ-SF,OAB-V8, OAB-q SF) within 3-months intervals thereafter during their enrolment in the study. Results: A total of 71 patients were enrolled in the study. Of these 57 patients 15 (%26.3) were men and 42 (%73.6) women. The improvements for all voiding diary parameters were significant in the 3rd, 6th, 9th, 12thand 24th months when compared with baseline. Mean values between baseline and 12 months parameters implicating the improvements were as daytime frequency decreased by 6.7 voids daily, urge incontinence decreased by 4.2 episodes daily, urgency episodes decreased by 8.4 episodes daily, nocturia decreased by 2.2 voids and voided volume improved by a mean of 85.8 cc. Conclusions: These results have demonstrated the NOAB symptoms improvement in MS patients, achieved with 12 weekly PTNS treatments which shows excellent durability through 24 months.