Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu
Crime of Deprivation of Liberty
  1. Tez No: 504380
  2. Yazar: AYDIN AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ÖZER ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun hürriyete karşı suçlar başlıklı yedinci bölümünde düzenlenmiş olan kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu, hürriyete karşı işlenen suçların en önemlilerinden biridir. Bu suç tipi ile kişilerin hukuka aykırı olarak iradesine göre bir yere gitme veya bir yerde kalma hürriyetini ihlal edenlerin cezalandırılması düzenlenmiştir. Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu ile kişinin hareket serbestisi korunmuş ve temel haklar arasında yer alan kişi güvenliği ve özgürlüğü teminat altına alınmıştır. 765 Sayılı mülga Türk Ceza Kanunu'nda da benzer bir düzenleme mevcuttu. Ancak mülga Kanunda bağımsız suç tipleri olarak düzenlenen birçok madde 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'ndaki düzenleme ile bir madde altında toplanmış ve suçun unsurları belirgin bir şekilde düzenlenmiştir. Ayrıca cezaya etki eden şahsi bir neden olarak etkin pişmanlık hükmü de TCK m. 110'da yer almıştır. Hürriyete karşı işlenen suçlardan biri olan kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu çalışmamızda doktrin ve yargı kararları da değerlendirilmek suretiyle detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Crime of deprivation of liberty enacted in seventh part titled crimes aganist deprivation of Turkish Penal Code as numbered 5237 is one of the most imported crimes aganist deprivation. With this type of crime have been enacted penalisation them violate unlawfully personel freedom of going to somewhere or staying in somewhere. With crime of deprivation of liberty have been protected freedom of action of person and have been collateralised pesonal security and freedom betwen fundamental rights. There was a similar type of crime in abrogated Turhish Penal Code as numbered 765. But a lot of articles were separately enacted type of crime in the abrogated code have been gathered under one article and elements of crime have been prominently enacted with regulation in penal code as numbered 5237. Besides clause of effective remorse affecting punishment as a personal reason is located in article 110. Crime of deprivation of liberty which is one of the crimes aganist deprivation have been examined in detail in study by evaluating also doctrine and judicial decisions.