Manisa İlindeki tarımsal atıkların kültür mantarı üretiminde kompost materyali olarak değerlendirilmesi
Investigation of agricultural wastes for cultivated mushroom as compost materials in Manisa
- Tez No: 50439
- Danışmanlar: PROF.DR. A. ÜSAME TAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
II OZ MANİSA İLİNDEKİ TARIMSAL ATIKLARIN KULTUR MANTARI ÜRETİMİNDE KOMPOST MATERYALİ OLARAK DE?ERLENDİRİLMESİ YÜKSEK LİSANS TEZİ ERBİL KALMIŞ Celal Bayar Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. A. Üsame TAMER Bu çalışmada kültür mantarı Agaricus bisporus üretiminde kompost materyali olarak kullanılacak iki farklı tarımsal atık substrat olarak araştırıldı. Çalışmamızda Agaricus bisporus misellerinin substratları sarmasına bakıldı. Böylece Manisa ilindeki tarımsal atıkların ekonomik olarak değerlendirilmesi ve alternatif materyallerin ortaya çıkarılması sağlanmış olacaktı. Substrat temel materyali olarak tütün gövdesi ve pamuk bitkisinin dalları seçilmiştir. Tütün gövdelerininIll bir kısmı bazik bir ortamla muamele edildi. Bu işlem nikotin için basit bir ekstraksiyondur. Katkı maddeleri olarak buğday kepeği, amonyum nitrat ve alçı kullanılmıştır. Hazırlanan substratlara mantar tohumu(spawn) ile aşılama yapıldı ve 24-25 °C de inkübe edildi. Sonuç olarak pamuk bitkisinin dalları ve ekstraksiyon işlemi uygulanmayan tütün gövdelerinin substratlar için iyi birer temel materyal olmadığını gözlemledik. Bunun yanında ekstraksiyon işlemi uygulanan tütün gövdelerinin substrat temel materyali olarak nispeten daha iyi sonuçlar verdiğini gözlemledik. Bu çalışmada ürüne ve erkenciliğe olan etkilere bakılmamıştır.
Özet (Çeviri)
rv ABSTRACT INVESTIGATION OF AGRICULTURAL WASTES FOR CULTIVATED MUSHROOM AS COMPOST MATERIALS IN MANİSA Two different agricultural wastes to substrate as composted materials in the production of cultivated Agaricus bisporus were investigated in this work. Aim of experiment was to run of different substrates with spawn of Agaricus bisporus and use agricultural wastes as raw materials in Manisa. Tobacco stems and cotton branches have been selected as composed constituens. Some of tobacco stems had been undergone to base solution. It is a simple extraction of nicotine. Wheat bran, ammonium nitrate and gypsum were added as supplements. Prepared substrates were inoculated by spawn and incubated at 23-24 °C. As a result, cotton branches and tobacco stems without extraction are not suitable constituent for growing media. Also tobacco stems with extraction have relatively better results as substrate constituens than other materials. Yield and early ripe of Agaricus bisporus were not considered in this study.