Ana dil ve yabancı dilde okuma algı, araç, tercih ve yeterliliklerinin incelenmesi
An examination of students'perceptions of reading, tools, choices and proficiencies in their first and foreign language
  1. Tez No: 504391
  2. Yazar: VOLKAN MUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAVAŞ YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Amaç: Bu çalışmada üniversite öğrencileri arasındaki ekran okuma oranının ve ekran okumanın 1. ve 2. dil metin kavrama test sonuçları üzerine etkisinin tespit edilmesi ve öğrencilerin mülakatlarından elde edilen cümleler kullanılarak okumanın yeniden tanımlanması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma açıklayıcı karma yöntem kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinin ve Atatürk Üniversitesinin farklı fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarında okuyan öğrenciler katılımcı olarak yer almıştır. Çalışma üç aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada nicel yöntem kullanılarak öğrencilerin ana dil ve yabancı dilde okuma alışkanlıkları belirlenmiştir. Bu aşamaya 833 öğrenci katılmış ve veriler araştırmacı tarafından geliştirilen bir anket yardımı ile toplanmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında yine nicel yöntem kullanılarak öğrencilerin ana dil ve yabancı dilde metin kavrama seviyeleri bulunmaya çalışılmıştır. Bu bölüme katılan ve aynı zamanda birinci bölümde de yer almış olan 233 öğrenciye ÖSYM'nin ALES ve YDS sınavlarından alınmış olan iki adet kavrama testi uygulanmıştır. Üçüncü bölümde ise yapılandırılmamış bir elektronik posta görüşme formu kullanılarak 31 öğrenciden nitel veri toplanmaya çalışılmıştır. Toplanan nicel verilerin analizinde SPSS 23.0 programı kullanılırken, nitel veriler manuel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Analiz sonuçları öğrencilerin hem birinci dil hem de yabancı dilde basılı materyallerden ziyade elektronik materyalleri okumayı tercih ettiklerini ortaya çıkarmıştır. Çalışmada ortaya çıkan bir başka sonuç ise öğrencilerin okuduğu her dört materyalden üçünün elektronik kaynaklar olmasıdır. Basılı kaynaklar yönünden ise öğrencilerin okumayı tercih ettiği tek kaynak kitaptır. Okuma-anlama test sonuçları basılı ya da elektronik kaynakları okumayı tercih eden öğrencilerin birinci dil ve yabancı dil sonuçlarında bir farklılık olmadığını ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, birinci dil ve yabancı dil kavrama testi sonuçlarının da olumlu bir ilişkiye sahip oldukları analizler sonunda ortaya çıkmıştır. Sonuç: Bu bulgular dikkate alınarak, gençler arasında yüksek bir elektronik materyal okuma oranı olduğu ve bu durumun metinleri kavramayı olumsuz yönde etkilemediği söylenebilir. Sonuç olarak ise, ekran okumanın özelliklerinin önceki tanımlara eklenmesinin gerekliliğinden dolayı, okuma kavramı tekrar tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The main aim of this study is to find out the definition of the reading in the 21st century and examine the relationship of L1 and FL reading competencies by giving importance to the students' reading habits. Method: An explanatory mixed method design was used in this study. Students from different faculties, high schools, and vocational high schools of Recep Tayyip Erdoğan University and Atatürk University took part in the study as the participants. The study has three different phases. A quantitative method was used in the first phase of the study in order to be able to understand students' L1 and FL reading choices. The data was collected by using a questionnaire which was developed by the researcher and 833 students filled in the questionnaire forms. A quantitative method was also used in the second phase of the study to understand students' L1 and FL comprehension levels. 233 participants who also joined the first phase of the study answered L1 and FL comprehension tests which were directly gathered from OSYM's ALES and YDS exams. Qualitative data was tried to be collected from 31 students by using an unstructured email interview. SPSS 23.0 software was used to analyze quantitative data while qualitative data was analyzed manually. Findings: Results of the analyses revealed that students choose to read electronic sources both in their L1 and FL rather than printed ones. Three of the four most desired reading materials are electronic sources, and book is the only printed source that the students desire to read. Comprehension test results affirmed that there is no difference in the L1 and FL scores of the students who read printed or electronic sources. It is also clear that there is a positive relationship with L1 and FL comprehension results. Conclusion: It can be expressed that there is a high amount of electronic material reading, and this does not have any negative effects on reading comprehension. Consequently, reading was defined again as it was compulsory to add the features of screen reading to the previous definitions.