An Analysis of the relationships between reading writing skills in first and second language
Ana dil ve yabancı dilde okuma yazma becerileri arasındaki ilişkinin analizi
  1. Tez No: 52701
  2. Yazar: ZEKİYE ER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YENER GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
öz ER, Zekiye Yüksek Lisans Tezi, İngiliz Dili Eğitimi Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yener GÜLMEZ Şubat, 1996, 81 sayfa ANA DlL VE YABANCI DİLDE OKUMA YAZMA BECERİLERÎNDEKİ İLİŞKİNİN ANALİZİ Bu çalışma, ana dil ve yabana dilde okuma yazma becerileri arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Bu tezde yürütülen çalışmada Gaziantep Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Hazırlık sınıfı öğrencilerinin Türkçe ve İngilizce'deki okuma ve yazma becerileri smanmıştır. Bu çalışmada özellikle (a) öğrencilerin Türkçe ve İngilizce“yazma”becerileri, (b) Türkçe ve İngilizce“okuma”becerileri, (c) Türkçe“yazma ve okuma”, (d) İngilizce“yazma ve okuma”becerileri arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. İki hazırlık sınıfının çoğunlukla aynı yaşta olan, vasat üstü seviyedeki toplam 27 öğrencisi çalışmaya dahil edilmiştir. Verilerin toplanması için her öğrenciye (a) İngilizce okuma, (b) İngilizce yazma, (c) Türkçe okuma, (d) Türkçe yazma olmak üzere toplam dörder sınav verilmiştir. Sınavların verilmesinden sonra sonuçlar bir korrelasyon çalışmasıyla analiz edilmiş ve tabloda gösterilmiştir. Veri analizi, anadil ve yabancı dilde (Türkçe ve İngilizce'de) okuma yazma becerilerinin arasında istatistik açıdan önemli bir ilişkiye rastlanmadığını göstermektedir. Sadece Türkçe ve İngilizce okuma becerileri arasında zayıf bir ilişki söz konusudur. Bilim Sayı Kodu : ELT 599
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ER, Zekiye M. A. in English Language Teaching Supervisor : Prof.Dr. Yener GÜLMEZ February, 1996 81 pages AN ANALYSIS OF THE RELATIONSHIPS BETWEEN READING-WRITING SKILLS IN FIRST AND SECOND LANGUAGE This thesis aims at investigating Reading-Writing relationships in First and Second Language. The study reported in this thesis investigated the first language and second language in terms of reading and writing abilities. The research concerns upper-intermediate level students of preparatory classes of English Language and Literature Department at Gaziantep University. Our main concern are specifically to investigate the relationships: (a) between literacy skills in a first language and literacy development in a second language (i.e., between reading in LI and L2, and between writing in LI and L2), and (b) between reading and writing in LI and L2 (i.e., between reading and writing in LI, and between reading and writing in L2. Our subjects were 27 students of the two preparatory classes. They are mostly in the same age and all of them are students of English at the upper- intermediate level. Subjects were given four examinations (1- Reading in English, 2- Reading in Turkish, 3- Writing in English, 4- Writing in Turkish). Their evaluations formed our data. After the administration of the exams, the results have been analyzed through a correlational study and illustrated in the table. The analysis of data indicated that there was no significant relationship between the literacy skills in both first and second language except the weak correlation that has been seen in the Turkish and English reading abilities. Science Code : ELT 599 m