The relationship between EFL learners' use of reading strategies and their perceptions of critical reading self-efficacy
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin okuma becerisi stratejileri kullanımı ve eleştirel okuma öz yeterlilik algısı arasındaki ilişki
  1. Tez No: 798808
  2. Yazar: ALİ DİKİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Metinler göründüğünün ötesinde kültürel, ideolojik ve bağlamsal anlamlar taşıyabileceğinden, öğrenciler hedef dilde yazılan metinleri anlamakta güçlük çekebilirler. Bu nedenle, bu çalışma İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin kullandıkları okuma becerisi stratejileri ile eleştirel okuma öz-yeterlik algıları arasındaki ilişkiyi bulmayı amaçlamaktadır. Ayrıca çalışmanın amacı, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin okuma stratejilerini kullanma düzeylerini ve eleştirel okuma özyeterlik algı düzeylerini belirlemektir. Ek olarak bu çalışma İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin okuma stratejilerini kullanımları ile eleştirel okuma öz-yeterlik algıları arasında cinsiyet, bölüm, ne sıklıkta İngilizce metin okudukları, okudukları İngilizce metinlerin türü, aile üyelerinin okuduğu İngilizce kitap, gazete ve dergi ile ailelerinin yaşadığı yer açısından anlamlı bir fark olup olmadığını bulmayı amaçlamaktadır. Araştırma, iki devlet üniversitesindeki yabancı dil yüksekokullarında İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerle gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmaya toplamda 255 İngilizce hazırlık öğrencisi katılmıştır. İki devlet üniversitesinin hazırlık okulundaki katılımcıları seçmek için kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Nicel taramaya dayalı bu araştırmada veri toplamak için“Demografik Bilgi Formu”,“Eleştirel Okuma Öz-Yeterlik Algısı Ölçeği”ve“Okuma Stratejisi Kullanım Ölçeği”kullanılmıştır. Toplanan veriler Sosyal Bilimler İstatistik Paketi (SPSS) 26.0 ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin genellikle okuma stratejilerini kullandıklarını ve İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin okuma stratejileri kullanımı ile eleştirel okuma öz-yeterlik algıları arasında oldukça anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda sonuçlar İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin okuma stratejisi kullanımlarının ve eleştirel okuma öz-yeterlik algılarının cinsiyete göre önemli ölçüde farklılık göstermediğini ortaya koydu. Ayrıca bu çalışma ile İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin sorgulama yeteneklerinin, İngilizce metinleri ne sıklıkta okuduklarına göre önemli ölçüde farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Learners may have difficulties in grasping the texts written in the target language since the texts can have cultural, ideological, and contextual meanings beyond how they seem. For this reason, this study aims to explore whether a meaningful relationship exists between English as a foreign language (EFL) learners' use of reading strategies and their perceptions of critical reading self-efficacy. Furthermore, the aim of the study is to determine the level of EFL learners' use of reading strategies and the perceptions of critical reading self-efficacy. This study also aims to find out whether EFL learners' use of reading strategies and the perceptions of critical reading self-efficacy vary according to gender, department, how often EFL learners read English texts, type of English text EFL learners read most, family members' reading English books, newspapers, and texts and where EFL learners' family lives. The research was carried out with EFL students at foreign language schools in two state universities. 255 EFL learners participated in the study. In order to select participants at the preparatory school of two state universities, convenience sampling was used. In this quantitative survey-based research,“Demographic Information Form”,“Critical Reading Self-Efficacy Perception Scale”and“Reading Strategy Use Scale”were used to collect data. The collected data were analysed by Social Sciences Statistics Package (SPSS) 26.0. The results indicated that EFL learners usually utilize reading strategies and there is a meaningful relationship between EFL learners' use of reading strategies and their perceptions of critical reading self-efficacy. The results also revealed that EFL learners' use of reading strategy and their perceptions of critical reading self-efficacy do not significantly differ by gender. Moreover, EFL learners' inquiry capabilities significantly differ in terms of how often they read English texts.