Kombine epidural/genel anestezide, epidural Levobupivakain ve Bupivakain'in genel anestezi öncesi bispektral indekse ve genel anestezik gereksinimlerine etkilerinin karşılaştırılması
A Comparison of the Effects of Epidural Levobupivacaineand Bupivacaine on Pre-Anaesthesia Bispectral Index and General Anaesthetic Requirements in Combined Epidural/General Anaesthesia
  1. Tez No: 504402
  2. Yazar: AYÇA TUBA DUMANLI ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVAL İZDEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalı&mada; alt ekstremite operasyonlarında kombine epidural/genel anestezide, eşdeğer dozlarda levobupivakain ve bupivakainin uyanık dönemde BĐS üzerine, genel anestezi sırasında da volatil anestezik gereksinimi üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Etik kurul izninden sonra, ASA I-II, 18-65 yaşında 66 olgu çalışmaya dâhil edildi ve epidural kateter takılıp randomize olarak üç e&it gruba ayrıldı. Epidural kateterden I. Gruba (Grup K) 5 mL % 0.9'luk salin, sonrasında 10 mL.sa1 salin infüzyonu; II. Gruba (Grup L) 5 mL % 0.25'lik levobupivakain sonrasında 10 mL.sa-1 % 0.25'lik levobupivakain infüzyonu , III. Gruba 5 mL % 0.25 bupivakain (Grup B) sonrasında 10 mL.sa-1 % 0.25'lik bupivakain infüzyonu uygulandı. Vital bulgular ve BĐS bloktan önce ve sonra belirli aralıklarla kaydedildi. Tüm olguların duyusal ve motor blok düzeyi 30.dk' da değerlendirilip, standart genel anestezi indüksiyonu ve idamesi uygulanarak, belirli aralıklarla sevofluranın minimum alveoler konsantrasyonu (MAK), ekstübasyon, göz açma ve ilk analjezik zamanları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of use of equivalent doses of levobupivacaine and bupivacaine in combined epidural/general anesthesia on awake period bispectral index (BIS) value and on volatile anesthetics requirements during general anesthesia for lower extremity operations. After obtaining approval from the local ethical committee, ASA I-II, 66 patients 18- 65 years old were included in the study and randomly divided into three groups following epidural catheter insertion. The Group I (Group K) received injection of 5 mL 0.9% saline, followed by infusion of 10 mL.h-1 saline; the Group II (Group L) 5 mL 0.25% levobupivacaine followed by 10 mL.h-1 0.25% levobupivacaine infusion, Group III. (Group B) 5 mL 0.25 % bupivacaine followed by 10 mL.hL1 0.25% bupivacaine infusion. Vital signs and BIS values were evaluated before and after blockage at regular intervals. Levels of sensory and motor blockage were evaluated 30 min after the injection, and standard general anesthesia induction and maintenance was performed. The minimum alveolar concentration (MAC) of sevoflurane, extubation, eye opening and the first analgesic times were recorded.