Kadına Şiddet'in yerel medyadaki temsili biçimi; Elazığ örneği
Representation of violence against women in local media; The case of Elazığ
- Tez No: 923108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kadına yönelik şiddet, insan hakları ve toplumsal adalet sorunları arasında önemli bir yer tutmakta olup, fiziksel, duygusal, cinsel ve ekonomik boyutlarıyla kadınların yaşamlarını derinden etkilemektedir. Bu şiddetin temel nedenleri arasında toplumsal cinsiyet eşitsizliği, ataerkillik, kadınların ekonomik ve sosyal bağımsızlığının sınırlandırılması, insan haklarının ihlali ve kültürel normlar bulunmaktadır. Dolayısıyla kadına yönelik şiddetin medyadaki temsili, şiddetin farkındalığını artırmak, mağdurlara destek sağlamak ve toplumsal değişimi tetiklemek gibi önemli roller üstlenmektedir. Yerel medya ise, bu konuyu ele alış biçimi ve dil kullanımı ile toplumun algısını gün yüzüne çıkarmaktadır. Araştırma, yerel medyanın kadına yönelik şiddet konusunu nasıl ele aldığını ve bu ele alışın toplum üzerindeki etkilerini incelemektedir. Amaçlı örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen haberler, Van Dijk'in“Eleştirel Söylem Analizi”çerçevesinde analiz edilmiştir. Bu analiz, haber metinlerindeki söylemleri çözümleyerek toplumsal ve siyasal yapıları eleştirel bir bakış açısıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Elazığ'daki yerel gazetelerde yayımlanan kadına yönelik şiddet haberlerinin, haberin mecrası, sayfa düzeni, haber türü, yaklaşım biçimi, yayınlandığı yıl ve ay gibi temel özelliklerini ele almaktadır. Ayrıca şiddetin türü, mağdurun kimliği, medeni durumu, yaş aralığı, şiddetin yapıldığı ortam, şiddet haberindeki aktörler ve aktörlerin görünümü gibi detaylı özellikler incelenmiştir. Araştırma, haberlerin sunumunda tarafsızlık, objektiflik ve duyarlılık gibi etik standartları sorgulamakta ve kadına yönelik şiddetin doğru ve etkili bir şekilde temsil edilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Elazığ'ın yerel yazılı basınında kadına yönelik şiddet haberlerinin toplumsal cinsiyet perspektifiyle nasıl temsil edildiğini analiz etmektedir. Haberlerin dil ve söylem özelliklerini, şiddetin meşrulaştırılması veya normalleştirilmesi gibi olguların nasıl ortaya çıktığını, medyanın kadınları mağdur olarak nasıl sunduğunu ve bu temsil biçimlerinin toplumsal algı ve tutumlar üzerindeki etkilerini analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Violence against women has an important place among human rights and social justice problems and deeply affects women's lives with its physical, emotional, sexual and economic dimensions. The main causes of this violence include gender inequality, patriarchy, limitation of women's economic and social independence, violation of human rights and cultural norms. Therefore, the representation of violence against women in the media plays important roles such as increasing awareness of violence, providing support to victims and triggering social change. Local media, on the other hand, reveal the perception of the society with the way they handle this issue and the use of language. The research examines how the local media deals with violence against women and the effects of this treatment on society. The news selected using the systematic sampling method were analyzed within the framework of Van Dijk's“Critical Discourse Analysis”. This analysis aims to examine social and political structures from a critical point of view by analyzing the discourses in news texts. The research deals with the main features of the violence against women news published in local newspapers in Elazığ, such as the media, page layout, type of news, approach, year and month of publication. In addition, detailed characteristics such as the type of violence, the identity of the victim, marital status, age range, the environment in which the violence took place, the actors in the violence news and the appearance of the actors were examined. The research questions ethical standards such as impartiality, objectivity and sensitivity in the presentation of news and emphasizes that violence against women should be represented accurately and effectively. It analyzes how the news of violence against women is represented from a gender perspective in Elazığ's local print media. It analyzes the language and discourse characteristics of news, how phenomena such as the legitimization or normalization of violence emerge, how the media presents women as victims, and the effects of these forms of representation on social perceptions and attitudes.