İşitme engelli öğrencilerin Ay'ın evreleri ve oluşumu konusunda kavram değişimlerinin incelenmesi
Investigation of conceptual change of hearing impaired students about moon phases and the reasons of phases
  1. Tez No: 504473
  2. Yazar: EBRU KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokullarda altıncı sınıfta öğrenim gören işitme engelli öğrencilerin Ay'ın evreleri ve evrelerin oluşum sebepleri konusundaki kavramsal anlama düzeylerini belirlemek ve bilgisayar destekli sorgulamaya dayalı öğretim yönteminin işitme engelli öğrencilerin kavramsal değişimlerine etkisini incelemektir. Araştırma 2016-2017 eğitim öğretim yılında, Adana ilinde bulunan bir yatılı işitme engelliler devlet ortaokulunda gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunda dördü kız biri erkek toplamda beş tane altıncı sınıf öğrencisi yer almıştır. Öğrencilerin kavramsal anlama düzeyini öğrenebilmek için ön görüşmeler yapılmıştır. Daha sonra bilgisayar destekli sorgulamaya dayalı öğretim ve modellerle öğretimin ardından öğrencilerin kavramsal değişimlerini ortaya çıkarabilmek amacıyla son görüşmeler yapılmıştır. Öğrencilerin kavramsal anlama seviyeleri araştırma süresince elde edilen veriler ışığında belirlenmiş kategorilere göre gruplandırılmıştır. Analizler sonunda Ay'ın Evreleri konusunda sahip olunan kavramsal anlama düzeyleri belirlenmiştir. Öğretim öncesi kavram yanılgıları çoğunlukta iken öğretim sonrasında kavram yanılgılarında azalma, bilimsel kavramalarda artış görülmüştür. İleride yapılacak olan benzer çalışmalarda da daha farklı öğretim yöntemleri denenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the hearing impaired sixth grade middle school students' conceptual understanding of the phases of the moon and causes of formation of phases and to investigate the conceptual changes after the computer aided inquiry based teaching method. The study was conducted in a hearing impaired public middle school at 2016-2017 academic years in Adana. Five students from sixth grade, including four girls and one boy, have participated to the study. Interviews before the treatment have taken place to reveal the conceptual understanding level of the students. After that, interviews with students were held to find out the conceptual understanding of the students after the computer aided inquiry based teaching and lecture models. Students' conceptual understanding levels were categorized based on the data obtained. After the analysis, students' conceptual understanding levels were determined. The alternative conceptions were dominant before the instruction, however, the number of alternative conception were decreased after the instruction while the scientific conception increased. Other teaching methods may be tried out in future studies.