Genelleştirilmiş Rhaly Cesaro matrisinin c0 ve c üzerindeki spektrumu, fıne spektrumu ve ayrık olmayan spektrumu
Spectrum, fine spectrum and disjoint spectrum of the generalized Rhaly Cesaro matrix on c0 and c
  1. Tez No: 504486
  2. Yazar: ÇAĞLA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez dört bölümden olusmaktadır: Birinci bölümde, tezde kullanılan temel tanım ve teoremler verilmistir. Banach uzayları üzerinde sınırlı lineer operatörlerin spektrumu ve çesitli spektral ayrısımlarından bahsedilmistir. Ikinci ve üçüncü bölümler orijinal bölümlerdir. · Ikinci bölümde Genellestirilmis Rhaly Cesaro Matrisinin c0 üzerindeki Sınırlı ve kompakt oldugu gösterilmistir. Ayrıca bu matrisin c0 üzerindeki spektrumu belirlenmis ve çesitli spektral ayrısımları elde edilmistir. Üçüncü bölümde Genellestirilmis Rhaly Cesaro Matrisinin c üzerindeki Sınırlı ve kompakt oldugu gösterilmistir. Ayrıca bu matrisin c0 üzerindeki spektrumu belirlenmis ve çesitli spektral ayrısımları elde edilmistir. Dördüncü bölümde Genellestirilmis Rhaly Cesaro Matrisinin l2 Hilbert uzayı üzerindeki Sınırlı ve kompakt oldugu gösterilmistir. Ayrıca bu matrisin l2 üzerindeki spektrumu belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three parts. In the first part, basic definitions and theorems used in the thesis are given. The spectrum and various spectral separations of bounded linear operators are mentioned on Banach spaces. The second and third chapters are the original parts. The second chapter shows that the Generalized Rhaly Cesaro Matrix is bounded and compact on c0. Furthermore, the spectrum of this matrix over c0 was determined and various spectral decompositions were obtained. The third chapter shows that the Generalized Rhaly Cesaro Matrix is bounded and compact on c. Furthermore, the spectrum of this matrix over c0 was determined and various spectral decompositions were obtained. In the fourth chapter, it is shown that the Generalized Rhaly Cesaro Matrix is bounded and compact on the `2 Hilbert space. In addition, the spectrum of this matrix over `2 has been determined.