Erol Güngör'de dini düşünce boyutu
Religious thoughts in Erol Güngör
- Tez No: 504498
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN BOZKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Erol Güngör milli-manevi değerlere önem veren ve bunu yazılarında ve kitaplarında en güzel şekilde ifade eden bir fikir adamıdır. O, dini ve milli değerlerden hareketle ürettiği fikirler ile hem kendi çağındaki sorunlara duyarsız kalmamış ve hem de bizim güncel sorunlarımızın çözümüne ışık tutmuştur. O, toplumun birlik ve beraberliği, yaşanan değişim sürecinde dini ve milli değerlerin muhafazası konularında önemli görüşler ortaya koymuştur. Ben bu tezde O'nun önce ailesi, çocukluğu, kişiliği, ilmi anlayışı ve yaşadığı dönemi inceledim. Ardından O'nun dini düşüncesini makale ve kitaplarından seçtiğim başlıklar çerçevesinde tesbite çalıştım. Ulaşabildiğim değerlendirme ve genellemeleri hem tezimin içinde hem de kısa olarak sonuç bölümünde ifade etmeye gayret ettim.
Özet (Çeviri)
Erol Güngör is an idea man who gives importonce to nationel-spiritval valves and expresses them in his boks in the best way. He, by producing ideas from religious and national valves, he hasn't both been insensitive to the problems of his era and enlightened the solutions of our current pronlems. He put forward important suggestions about unity and togetherness of society and protection of religious and national valves during the change process. In thes thesis, I investigated his family, childhood, personality, knowledge of science and his living era. Then, I tried to identify his religious ideas from the articles and books of him with the titles I had chosen. I tried to Express the evalvations and generalizations I could obtain both in my thesis and in the canclusion shortly.